Gelir üzerinden alınan vergilerde istisna ve muaflıklar
Exclusions and exeptions on income based taxes
  1. Tez No: 97286
  2. Yazar: FUNDA TUNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ GELİR ÜZERİNDEN ALINAN VERGİLERDE İSTİSNA VE MUAFLIKLAR Funda TUNÇEL Mali Hukuk Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2000 DanışmanrProf. Dr. Fethi HEPER Türk Vergi Sisteminde, en önemli vergiler Gelir üzerinden alınan vergilerdir. Gelir üzerinden alınan vergiler ise Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisidir. Her vergide olduğu gibi gelir üzerinden alınan vergilerde de bir takım istisna ve muaflıklar vardır. İstisna ve muaflıkların Türk Vergi Sisteminde yer almalarının bazı nedenleri vardır. Bunlar; vergi adaletini sağlamak, iktisadi teşvikler, vergi idaresi bakımından kolaylık ve siyasi nedenlerdir. Bu çalışmada Gelir ve Kurumlar Vergisindeki istisna ve muaflıklar detaylı olarak ele alınmış; bunların etkinlikleri ve gereklilikleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Turkish Tax System the most important tax is income based tax. The income based taxes are individual and corporate income tax. As all taxes, there are some exclusions and exemption in the income based taxes. There are some reason of the existence of exclusions and exemptions in Turkish tax system. These are, to maintain tax equity, to simplify tax administration, subsidize some economic activities and political reasons. In this study exclusions and exemptions in individual and corporate income taxes are investigated in detail. Exclusions and exemptions' necessities and efficiencies are also examined. m