Compaison of the effectiveness of two different minimally invasive surgical treatments for periodontal disease
- Tez No: 972907
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSER ÇAKAR, DOÇ. DR. BAŞAK BIYIKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, periodontitis tedavisinde uygulanan iki minimal invaziv cerrahi yaklaşım—Tek Flap Yaklaşımı (Single Flap Approach, SFA) ve Lazer Destekli Yeni Ataşman Prosedürü (Laser-Assisted New Attachment Procedure, LANAP)—arasında klinik etkinlik ve hasta odaklı sonuçlar açısından karşılaştırma yapmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sistemik olarak sağlıklı, evre II–III periodontitis tanısı konmuş toplam 34 birey, rastgele olarak her biri 17 kişiden oluşan iki gruba (SFA ve LANAP) ayrılmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterleri arasında horizontal periodontal defekt varlığı ve ≥5 mm rezidüel cep derinliği bulunmaktaydı. Klinik parametreler olarak sondalanabilir cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), gingival indeks (GI), plak indeksi (PI) ve gingival resesyon (GR) başlangıçta ve postoperatif 6. ayda kaydedilmiştir. Hasta bildirimine dayalı sonuçlar, postoperatif rahatsızlık (ağrı, kanama, şişlik) için Görsel Analog Skala (VAS) ve ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesini değerlendiren OHIP-14 anketi kullanılarak ölçülmüştür. Yara iyileşme süreci ise postoperatif 10. günde Erken İyileşme İndeksi (Early Healing Index, EHI) ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 24.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiş; gruplar arası karşılaştırmalar bağımsız örneklem t-testi, grup içi değişimler eşleştirilmiş örneklem t-testi ile analiz edilmiştir (anlamlılık düzeyi p<0.05). BULGULAR: Her iki tedavi yöntemi de 6. ay sonunda SCD, KAS, GI ve PI açısından istatistiksel olarak anlamlı iyileşme sağlamıştır (p<0.001). Gruplar arasında SCD ve KAS kazanımları bakımından anlamlı bir fark saptanmamış olsa da (p>0.05), LANAP grubu postoperatif ağrı (VAS: 2.55±1.99 vs. 4.95±2.1, p<0.01), şişlik ve kanama SFA'ya kıyasla anlamlı olarak daha düşük değerler göstermiştir. Ayrıca, LANAP uygulanan bireylerde OHIP-14 alt boyutlarından fiziksel ağrı ve psikolojik rahatsızlık puanları daha iyi bulunmuştur. LANAP grubu, 6. ayda GI ve PI açısından da SFA grubuna kıyasla anlamlı olarak daha düşük skorlar sergilemiştir (p<0.05). EHI analizinde ise LANAP grubunda yara iyileşmesinin istatistiksel olarak daha iyi olduğu görülmüştür (p=0.005). SONUÇ: SFA ve LANAP uygulamaları periodontal tedavide etkili klinik sonuçlar sağlamaktadır. Bununla birlikte, LANAP uygulaması postoperatif konforun artırılması ve hasta bildirimine dayalı yaşam kalitesinin iyileştirilmesi açısından üstünlük göstermiştir. Ayrıca, EHI ile değerlendirilen erken doku iyileşmesi LANAP grubunda anlamlı şekilde daha iyi bulunmuş, bu da bu yöntemin doku yanıtı açısından avantajlı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to evaluate and compare the clinical efficacy and patient-centered outcomes of two minimally invasive surgical techniques—Single Flap Approach (SFA) and Laser-Assisted New Attachment Procedure (LANAP)—in the treatment of periodontitis. MATERIALS AND METHODS: A total of 34 systemically healthy individuals diagnosed with stage II-III periodontitis were randomly assigned into two groups (SFA and LANAP), each consisting of 17 patients. Inclusion criteria required the presence of suprabony periodontal defects and residual pocket depths greater than or equal to 5 mm. Clinical parameters including probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL), gingival index (GI), plaque index (PI), and gingival recession (REC) were recorded at baseline and at 6 months postoperatively. Patient-reported outcomes were assessed using the Visual Analog Scale (VAS) for postoperative discomfort (pain, bleeding, swelling) and the OHIP-14 questionnaire for oral health-related quality of life. Early Healing Index (EHI) was used to assess the wound healing process on the post-operative 10th day. Statistical analysis was performed using SPSS 24.0. Intergroup comparisons were made using independent t-tests, and intragroup changes were evaluated using paired t-tests (significance level p<0.05). RESULTS: Both treatment modalities resulted in statistically significant improvements in PPD, CAL, GI, and PI at the 6-month follow-up (p<0.001). Although there were no significant intergroup differences in PPD and CAL gains (p>0.05), LANAP was associated with significantly lower postoperative pain (VAS: 2.55±1.99 vs. 4.95±2.1, p<0.01), swelling, and bleeding compared to SFA. LANAP also showed better scores in OHIP-14 subdimensions such as physical pain and psychological discomfort. Additionally, LANAP resulted in significantly lower GI and PI scores at 6 months compared to SFA (p<0.05). EHI analysis has shown significantly better healing scores in the LANAP group (p=0.005). CONCLUSION: Both SFA and LANAP provided effective clinical outcomes in terms of periodontal treatment. However, LANAP demonstrated enhanced postoperative comfort and better patient-reported quality of life, highlighting its potential as a preferred minimally invasive surgical modality for periodontitis. Furthermore, when early wound healing was evaluated using EHI, the LANAP group exhibited significantly higher scores, indicating superior early tissue response compared to the SFA group.