Longitudinal analysis of terror incidents: A comparisonof count models
Terör olaylarının uzunlamasına analizi: Sayım modellerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 972906
  2. Yazar: ZEHRA CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM İLK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ülkeler düzeyinde yıllık terör saldırı sayılarını içeren uzunlamasına sayım verilerinin analizini amaçlamaktadır. Veri seti dağılımsal yapısı gereği aşırı sıfır ve aşırı varyans gibi özellikler içermekte olup, bu durum klasik Poisson modellerinin yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Çalışmada hem nüfus ortalamasına dayalı etkileri inceleyen marjinal modeller (Genelleştirilmiş Tahmin Denklemleri; GEE) hem de ülkeye özgü farklılıkları dikkate alan rassal etkili modeller (Genelleştirilmiş Lineer Karışık Modeller; GLMM) kullanılmıştır. Ayrıca, verideki yapısal özelliklerin daha doğru biçimde modellenmesi amacıyla Negatif Binom (NB), Sıfır-Enflasyonlu Poisson (ZIP), Sıfır-Enflasyonlu Negatif Binom (ZINB) ve Hurdle modelleri de kullanılmıştır. Bu modeller sayesinde, hem aşırı sıfırların hem de varyansın ortalamadan büyük olmasının yol açtığı sorunlara karşı daha güvenilir tahminler elde edilmesi hedeflenmiştir. Terör olayları, nüfus, GSYH, işsizlik, kentsel nüfus oranı ve yönetişim göstergeleri gibi sosyoekonomik değişkenlerle ilişkilendirilerek modeller performans ölçütleri açısından karşılaştırılarak en iyi tahmin modelinin seçilmesi hedeflenmiştir. Bulgular, yönetişim, nüfus ve zaman eğilimlerinin terörizm seviyelerini tutarlı bir şekilde tahmin ettiğini, GSYH, işsizlik ve kentleşmenin etkilerinin ise değişkenlik gösterdiğini göstermektedir. GLMM'ler, gözlemlenemeyen heterojenliği yakalama kabiliyetleri sayesinde GEE'den daha iyi performans göstermiştir. Sıfır şişirmeli ve Hurdle modelleri, aşırı sıfırları ve aşırı yayılımı etkili bir şekilde ele almıştır. Bunlar arasında, Poisson ve Sıfır şişirmeli Poisson GLMM'ler, RMSE ve MAE değerlerine göre en iyi tahmin doğruluğunu gösterirken, Negatif Binom modelleri AIC ve BIC değerlerine göre üstün model uyumu sağlamıştır. Hurdle modelleri, saldırı oluşumunun ve sıklığının belirleyicilerini daha da netleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze longitudinal count data comprising the annual number of terrorist incidents across countries. Due to its structure, the dataset exhibits characteristics such as overdispersion and excess zeros, which limit the applicability of classic Poisson models. The study employs both marginal models (Generalized Estimating Equations; GEE), which examine population-averaged effects, and random effects models (Generalized Linear Mixed Models; GLMM), which account for country-specific heterogeneity. Furthermore, to better capture the structural properties of the data, models such as Negative Binomial (NB), Zero-Inflated Poisson (ZIP), Zero-Inflated Negative Binomial (ZINB), and hurdle models are utilized. These models aim to provide more robust estimates by addressing the challenges posed by excess zeros and high variability. By associating terrorism incidents with socioeconomic variables such as population, GDP, unemployment, urban population ratio, and governance indicators, this study compares model performances to determine the most accurate predictive model. The findings show that governance, population, and time trends consistently predict terrorism levels, while the effects of GDP, unemployment, and urbanization vary. GLMMs outperformed GEE due to their ability to capture unobserved heterogeneity. Zero-inflated and hurdle models effectively handled excess zeros and overdispersion. Among these, Poisson and Zero-inflated Poisson GLMMs demonstrated the best predictive accuracy according to RMSE and MAE values, while Negative Binomial models provided superior model fit based on AIC and BIC values. Hurdle models further refined the determinants of attack occurrence and frequency.