Türkiye ve singapur ortaokul matematik ders kitaplarının kesirler konusuna ilişkin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of the fractions topic in middle school mathematics textbooks of Turkey and singapor
- Tez No: 972934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Singapur matematik ders kitaplarında yer alan Kesirler konusuna ilişkin bölümlerin yatay ve dikey analizini yapmayı amaçlamaktadır. Araştırmada doküman analizi yöntemi kullanılmış ve analizler, literatüre dayalı olarak geliştirilen iki boyutlu bir inceleme çerçevesi doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Yatay analiz kapsamında, her iki ülkenin ders kitaplarında kitapların genel bilgileri, konuların yapısal düzeni, başlıklar ve sıralanışı gibi yapısal özellikleri karşılaştırılmıştır. Dikey analizde ise kesirler konusuna ilişkin çözümlü örnekler, çözüm adımları, potansiyel bilişsel istem düzeyi, istenen cevap türü ve soruların dağılımı açısından incelenmiştir. Araştırmanın yatay analiz bulguları Türkiye ders kitabında kesirler konusunun bir ünite içinde ve sınırlı sayıda başlıkla sunulduğunu, Singapur kitaplarında ise bu konunun farklı bölümlere ayrılarak daha kademeli ve detaylı bir yapıyla ele alındığını ortaya koymuştur. Ayrıca, Singapur'da kitapların dönemlik yapıda olması sebebiyle içeriklerin birbirini takip eden bölümlerle ilerlediği, Türkiye'de ise her ünitenin kendi içinde yeniden başladığı gözlemlenmiştir. Dikey analiz bulgularına göre, Singapur kitaplarında çözümlü örneklerin büyük bir kısmının günlük yaşamla ilişkilendirildiği, görsel ve grafiksel temsillere daha fazla yer verildiği ve bazı örneklerde birden fazla çözüm yolunun sunulduğu belirlenmiştir. Türkiye ders kitabında ise çözümlü örneklerin sınırlı sayıda olduğu, günlük yaşamla ilişkilendirmenin ve çoklu çözüm yolunun daha az kullanıldığı görülmüştür. Potansiyel bilişsel istem açısından, her iki ülkenin kitaplarında da genellikle düşük düzeyli yer aldığı, ancak Singapur kitaplarında daha yüksek düzeyde ilişkilendirme gerektiren örneklere de yer verildiği tespit edilmiştir. Cevap türü açısından, Türkiye kitabında çoğunlukla yalnızca doğru cevabın beklendiği, Singapur kitaplarında ise açıklama istenen veya süreci ortaya koyan çözümlere yer verildiği belirlenmiştir. Bu bulgular, iki ülkenin ders kitaplarının kesirler konusunu ele alış biçimlerinin, yapılandırılma tarzlarının ve öğrenciye sunduğu bilişsel taleplerin farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a horizontal and vertical analysis of the sections related to the topic of fractions in mathematics textbooks from Turkey and Singapore. The research was carried out using the document analysis method, and the analyses were conducted based on a two-dimensional analytical framework developed from the literature. In the horizontal analysis, structural features such as the general characteristics of the textbooks, the structural organization of topics, titles, and their sequence were compared. The vertical analysis focused on worked examples related to fractions, solution steps, the level of potential cognitive demand, expected response types, and the distribution of questions. The findings of the horizontal analysis revealed that the fractions topic is presented within a single unit and with a limited number of subheadings in the Turkish textbook, whereas in the Singaporean textbooks, it is divided into separate parts and addressed in a more gradual and detailed manner. Furthermore, due to the term-based structure of Singaporean textbooks, the content progresses through sequential sections, while in Turkey, each unit appears to start anew. According to the vertical analysis findings, most of the worked examples in the Singaporean textbooks are related to real-life contexts, include more visual and graphical representations, and in some cases, offer multiple solution strategies. In contrast, the Turkish textbook contains fewer worked examples, and there is less emphasis on real-life connections and multiple solution paths. Regarding potential cognitive demand, both countries' textbooks generally feature lower-level examples, but Singaporean textbooks also include examples that require higher levels of connection and reasoning. In terms of response type, the Turkish textbook mostly expects only the correct answer, while the Singaporean textbooks include solutions that require explanation or illustrate the problem-solving process. These findings demonstrate that the two countries' textbooks differ in their approaches to the topic of fractions, their structural design, and the cognitive demands placed on students.