Türkiye ve Singapur ortaokul matematik ders kitaplarının matematiksel ilişkilendirme becerisi açısından karşılaştırılması
Comparison of Turkey and Singapore secondary school mathematics textbooks in terms of mathematical connecton skill
- Tez No: 866635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ülkemizde örgün eğitim sistemi içerisindeki öğrenciler MEB tarafından okullarda ücretsiz olarak dağıtılan ders kitaplarıyla eğitim öğretimini sürdürmektedir. Dolayısıyla ders kitapları eğitim öğretim sistemimizin en önemli unsurlarındandır. Matematiksel ilişkilendirme becerisi de matematik öğretim programımızda yer alan, öğrenciye kazandırılması hedeflenen önemli becerilerdendir. Bu çalışmada Türkiye ve Singapur ortaokul matematik ders kitaplarındaki etkinliklerin matematiksel ilişkilendirme becerisi açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda Türkiye'den 5.sınıf, 6.sınıf ve 7.düzeyinde MEB tarafından okullarda ücretsiz olarak dağıtılan üç ortaokul matematik ders kitabı, Singapur'dan ise Singapur milli eğitim bakanlığınca onaylı, ülkede yaygın olarak kullanılan ortaokul düzeyinde dört ders kitabı olmak üzere toplam yedi ders kitabındaki 179 etkinlik analiz edilmiştir. Analiz sürecinde araştırmacı tarafından önceki çalışmalardan yararlanılarak geliştirilen analiz çerçevesi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, Türkiye ders kitaplarındaki etkinliklerde gerçek hayatla ilişkilendirme %30.6, kavramın farklı gösterimleri arasında ilişkilendirme %27.5, kavramlar arası ilişkilendirme %21.4 ve farklı disiplinlerle ilişkilendirme %1; Singapur ders kitaplarındaki etkinliklerde ise gerçek hayatla ilişkilendirme %25.9, kavramın farklı gösterimleri arasında ilişkilendirme %35.8, kavramlar arası ilişkilendirme %16 ve farklı disiplinlerle ilişkilendirme %2 olarak tespit edilmiştir. İlişkilendirme yapılmayan etkinliklerin oranının ise Türkiye'de %19.3 Singapur'da ise %19.7 olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre Türkiye ve Singapur matematik ders kitapları, en çok yer verilen ilişkilendirme türü bakımından farklılık gösterirken, farklı disiplinlerle ilişkilendirmeye çok az yer verilmesi ve ilişkilendirme yapılmamış etkinliklerin oranı bakımından benzer özellik göstermektedir. Bu sonuçlar ışığında ders kitaplarında yer alan bölüm sonu değerlendirme sorularının, alıştırmaların ve çözümlü örneklerin matematiksel ilişkilendirme bağlamında incelenmesi önerilmektedir. Alan yazında eğitim öğretim sisteminin en önemli öğelerinden biri olan ölçme değerlendirme yöntemlerinin (klasik-çoktan seçmeli) matematiksel ilişkilendirme becerisine etkisini inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu alana yönelik çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our country, students in the formal education system continue their education with textbooks distributed free of charge in schools by the Ministry of National Education. Therefore, textbooks are one of the most important elements of our education system. Mathematical connection skill is one of the important skills targeted to be acquired by students in our mathematics curriculum. In this study, it was aimed to compare the activities in Turkey and Singapore secondary school mathematics textbooks in terms of mathematical connection skill. Document analysis method, one of the qualitative research methods, was used in the study. In this context, 179 activities in a total of seven textbooks were analysed: three secondary school mathematics textbooks from Turkey, which are distributed free of charge by the Ministry of National Education at the 5th, 6th and 7th grade levels, and four textbooks from Singapore, which are approved by the Ministry of National Education and widely used in the country. In the analysis process, the analysis framework developed by the researcher based on previous studies was used. According to the results obtained from the research, activities in the Turkish textbooks, connection with real life was 30.6%, connection between different representations of the concept was 27.5%, connection between concepts was 21.4% and connection with different disciplines was 1%; activities in the Singapore textbooks, connection with real life was 25.9%, connection between different representations of the concept was 35.8%, connection between concepts was 16% and connection with different disciplines was 2%. The rate of activities without making connection was 19.3% in Turkey and 19.7% in Singapore. According to these results, while Turkey and Singapore mathematics textbooks differ in terms of the most common type of connection, they are similar in terms of the proportion of activities that do not have any connection and the proportion of activities that have very little connection with different disciplines. In the light of these results, it is recommended that the end-of-chapter assessment questions, exercises and solved examples in the textbooks should be analysed in the context of mathematical connection. In the literature, there is no study examining the effect of assessment and evaluation methods (classical-multiple choice), one of the most important elements of the education and training system, on mathematical connection skills. It is recommended to carry out studies in this field.