Frekans kaydırmalı anahtarlama modülasyonu ile alternatif akım ray hat devresi gerçekleştirilmesi
Application of alternating current railway track circuit with frequency shift keying modulation
- Tez No: 972938
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ray hat devreleri, demiryolu ulaşımında güvenli ve kesintisiz operasyonların sağlanması için hayati bir öneme sahiptir. Bu devreler, ray hattının durumunun ve tren konumunun belirlenmesi, iletişim gibi kritik işlevleri yerine getirir. Özellikle modern raylı sistemlerde, sinyalizasyon sistemlerinin elektromanyetik gürültü ve parazitlere karşı dayanıklı olması büyük önem taşır. Bu bağlamda, Frekans Kaydırmalı Anahtarlama (FSK) modülasyonu, ray hat devrelerinde güvenilir ve verimli iletişim sağlamak için etkili bir çözüm sunmaktadır. FSK modülasyonu, bilgiyi elektrik sinyalinin frekansı üzerinden kodlayan bir dijital modülasyon tekniğidir. Bu yöntem, farklı frekansların farklı bilgi durumlarını temsil etmesi prensibine dayanır ve ray hatlarında kullanılan diğer iletişim tekniklerine kıyasla parazitlere karşı daha dayanıklı bir yapı sunar. Bu çalışmada, ray hat devrelerinde FSK modülasyonunun kullanımı ile ray hatlarının durumunu tespit eden tümleşik bir devre, Güvenlik Bütünlük Seviyesi 4 referans alınarak gerçeklenmiş ve çıktıları simülasyon ve laboratuvar ortam testleriyle desteklenmiştir. Araştırma kapsamında geliştirilen FSK modülasyonlu ray hat devresi, alternatif akım sinyallerini modüle ederek veri iletimi sağlamış, band geçiren filtre yardımı ve alıcı devreler tarafından sinyalin doğru bir şekilde çözümlenmesini mümkün kılmıştır. Özellikle, sistemin elektromanyetik gürültüye karşı dayanıklılığı ve düşük enerji tüketimi gibi avantajları, bu yaklaşımın demiryolu sistemlerine entegrasyonunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The railway track circuits are vital for ensuring safe and uninterrupted operations in railway transportation. These circuits perform critical functions such as detecting the status of the track and the position of trains, as well as enabling communication. In modern railway systems, it is especially important that signaling systems are resistant to electromagnetic noise and interference. In this context, Frequency Shift Keying (FSK) modulation offers an effective solution for providing reliable and efficient communication in track circuits. FSK modulation is a digital modulation technique that encodes information through the frequency of an electrical signal. This method is based on the principle that different frequencies represent different information states, and it offers a structure that is more resistant to interference compared to other communication techniques used in track circuits. In this study, an integrated circuit capable of detecting the status of the track using FSK modulation was implemented based on Safety Integrity Level 4 standards, and its outputs were supported through simulation and laboratory testing. The FSK-modulated track circuit developed within the scope of the research transmitted data by modulating alternating current signals and enabled accurate signal decoding through band-pass filters and receiver circuits. In particular, the system's resilience to electromagnetic noise and low power consumption are key advantages that support the integration of this approach into railway systems.