Functional characterization of CAMTA3 in calcium-mediated salicylic acid signaling under salinity stress
Tuz stresi altında kalsiyum-aracılı salisilik asit sinyallemesinde CAMTA3'ün fonksiyonel karakterizasyonu
- Tez No: 972950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Tuz stresi, toplam tarım arazilerinin yaklaşık %7'sini etkileyen ve dünya çapında yaklaşık 27 milyar dolarlık yıllık kayba neden olan önemli bir abiyotik stres faktörüdür. Bitkilerin tuz stresine verdiği yanıt olarak sinyal yolaklarının aktivasyonu uzun yıllardır kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır. Ancak, bu yolakların hormonal sinyal molekülleri tarafından düzenlenmesi henüz tam olarak anlaşılmamıştır. Bu tez, salisik asit (SA) biyosentezinin negatif bir düzenleyicisi olan CAMTA3 ile Salt Overly Sensitive (SOS) yolaklarında görevli genler arasındaki potansiyel etkileşimi araştırmaktadır. Çalışmada Arabidopsis thaliana'da klorofil içeriği, kök uzunluğu ve endojen SA düzeyleri; kontrol, tuz stresi, dışarıdan SA uygulaması ve kombine uygulamalar altında incelenmiştir. Tez bulgularına göre, camta3 mutantları daha yüksek SA seviyelerine bağlı çeşitli koşullarda tuz stresine karşı artmış tolerans tepkileri göstermiştir. Buna karşın, sos mutantları tuz stresi altında daha az büyüme sergilemiştir. sos1-1camta3 ve sos3-1camta3 çifte mutantları ile yapılan fizyolojik ölçümler epistatik ve additif olmayan etkileşimler keşfetmiştir. Bu bulgular CAMTA3 ve SOS yolaklarının kısmen örtüşen yolaklar olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, SOS regülasyonu ile SA sinyali arasındaki çapraz konuşmaya dair yeni bakış açıları sunmakta ve sinyal moleküllerini ve ağ etkileşimlerini hedefleyerek tuza toleranslı bitkiler geliştirmek için yeni olanaklar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Salinity stress is azmajor abiotic factor affecting 7% of the total agricultural land and causing about $27 billion in annual losses worldwide. The activation of plant signaling pathways in response to salinity has been widely studied over the years. However, hormonal regulation of these pathways by signaling molecules is not fully understood. This thesis investigates the potential interaction between CAMTA3, a negative regulator of salicylic acid (SA) biosynthesis, and genes involved in the Salt Overly Sensitive (SOS) pathway in Arabidopsis thaliana by examining parameters such as chlorophyll content, root length, and endogenous SA levels under control, salt stress, exogenous SA application, and combined treatments. According to the thesis findings, camta3 mutants exhibited higher SA levels and increased tolerance responses to salinity under various conditions, while sos mutants displayed reduced growth under salinity. sos1-1camta3 and sos3-1camta3 mutants revealed epistatic and non-additive interactions, indicating partially overlapping pathways between CAMTA3 and SOS signaling in stress regulation. These results provide new insights into the crosstalk between SOS regulation and SA signaling, opening up new possibilities for developing salt-tolerant crops through targeting signaling molecules and network interactions.