Sütçüler kekiğinin (origanum minutiflorum) yumurtacıtavuklarda verim ve yumurta kalitesi üzerine etkileri
The effects of origanum minutiflorum on yield and egg qualityin laying hens
- Tez No: 972951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile, Sütçüler kekik tozunun (SKT) yumurtacı tavuklarda verim, yumurta kalitesi, yumurta sarısı lipid oksidasyonu ve antioksidan aktivitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada toplam 36 adet 32 haftalık yaştaki yumurtacı tavuklar kullanılmış olup, her grupta 9 hayvan olacak şekilde 4 gruptan oluşmuştur. Gruplar şu şekilde oluşturulmuştur: (i) standart karma yem, (ii) standart karma yem + 2 g/kg SKT, (iii) standart karma yem + 4 g/kg SKT ve (iv) standart karma yem + 8 g/kg SKT. Deneme sonucunda yumurtacı tavuklarda yem tüketimi, yumurta verimi, yemden yararlanma oranı etkilenmediği (P>0,05), yumurta sarısında 7., 14. ve 28. gün TBARS ve DPPH analizleri bakımından gruplar arasında bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir (P>0,05). Sonuç olarak, çok zengin bir içeriğe sahip olan ve alternatif yem katkı maddesi olabilecek kapasitesi olan Sütçüler kekiği ile yapılacak daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of Origanum minutiflorum powder (OMP) on egg production, egg quality, egg yolk lipid oxidation, and antioxidant activity in laying hens. A total of 36, 32-week-old laying hens were used in the study, divided into four groups of 9 birds each. The groups were composed as follows: (i) standard compound feed, (ii) standard compound feed + 2 g/kg OMP, (iii) standard compound feed + 4 g/kg OMP, and (iv) standard compound feed + 8 g/kg OMP. Feed intake, egg production, and feed conversion ratio in laying hens were unaffected (P>0.05), and no differences were found between the groups in terms of TBARS and DPPH analyses in egg yolks on days 7, 14, and 28 (P>0.05). In conclusion, it has been determined that further studies are needed on Origanum minutiflorum, which has a very rich content and the potential to serve as an alternative feed additive.