[0,1] üzerindeki unimumlar
Unima on [0,1]
- Tez No: 972965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU GÜRDAL, DOÇ. DR. SELİM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, mantıksal bağlaçlar olarak yorumlanan uninormlara karşılık gelen ve bir tür mantıksal niceleyici olarak tasarlanmış yeni bir kavram olan unimumlar tanıtılmaktadır. Bu aracın uninormlarla olan ilişkileri ile t-normlara ve t-konormlara karşılık gelen bazı özel alt sınıfları incelenmektedir. Ayrıca çeşitli örnekler sunulmakta ve teorinin temellerini sağlamlaştıracak bazı aslî özellikler ve nitelikler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The novel notion of a unimum, which is intended as a kind of logical quantifier, corresponding to the uninorms interpreted as logical connectives, is intorduced in this thesis study. The relationships of this tools with uninorms, as well as certain special subclasses corresponding to t-norms, and t-conorms are examineed. Also various examples are provided, and some fundamental properties and aspects that will solidify the foundations of the theory are discussed.