0-1 Yaş grubu bebeklerde anne sütüyle veya diğer yöntemlerle beslenmenin infeksiyon hastalıkları üzerindeki etkisi
The Effect of breast-feeding and other feeding methods in the babies of the 0-1 age group on infections diseases
  1. Tez No: 59064
  2. Yazar: YUSUF SAHİP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışma bebeğin beslenme yönteminin gelişebilecek akut infeksiyonlara etkisinin incelenmesi ve anne sütünün infeksiyonlara karşı koruyuculuğunun değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Ocak 1994 ile Aralık 1994 tarihleri arasında doğum ağırlığı 2500 gramdan fazla, gestasyon yaşı 37 haftadan büyük doğan 320 bebek İstanbul Tıp Fakültesi Sağlam Çocuk Polikliniği 'nde bir yıl süreyle 0.,1.,2.,3.,4.,6.,9. ve 12. aylarda toplam sekiz kez takip edilmiştir. Kontroller sırasında tam anne sütüyle beslenen bebekler (173) ve yapay beslenen bebekler (147) akut gastrointestinal, solunum ve üriner infeksiyonlan açısından birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Tam anne sütü ile beslenen bebeklerde yapay beslenen bebeklere kıyasla gastrointestinal sistem infeksiyonlan için ilk dört, altı ve dokuzuncu aylarda %15'lik insidans yoğunluğunda azalma bulunmuştur. Anne sütü ile beslenen bebekler lehine üriner sistem infeksiyonlan için ilk dört ayda %271ik ve ilk altı ayda %30'luk insidans yoğunluğunda bir azalma saptanmıştır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde yapay beslenenlere kıyasla solunum sistemi infeksiyonlan için ilk dört ayda %34'lük, ilk altı ayda %28'lik, ilk dokuz ayda %23'lük ve ilk 12 ayda %19'luk insidans yoğunluğunda azalma bulunmuştur. Tam anne sütü ile beslenen bebeklerde yapay beslenen bebeklere kıyasla ilk altı ayda daha belirgin olmakla beraber ilk bir yılda solunum sistemi, özellikle orta kulak ve tüm infeksiyonlar açısından istatistiksel olarak anlamlı olan koruyuculuk bulunmuştur. Bu prospektif kohort çalışmasının sonuçlan bize süt çocukluğu döneminde bebeklerin anne sütü ile beslenmesinin infeksiyonlara karşı koruma sağladığını göstermiştir. Özellikle ilk altı ay içerisinde orta kulak, solunum sistemi, gastrointestinal sistem ve üriner sistem akut infeksiyonlanna karşı belirgin bir koruyuculuk gösteren anne sütü, bu üstünlüğünü ilk bir yılda da devam ettirmiştir. Bebekler ilk dört-altı ay mutlaka mükemmel besin olan anne sütü ve yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Bebeklerin anne sütü ile beslenmesi korunmalı, özendirilmeli ve desteklenmelidir. Bu konuda hem annelere eğitim verilmeli hem de toplumun katılımı sağlanmalıdır. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planed to investigate the effects of the method of feeding on the acute infections that may be seen and the assessment of the protectiveness of breast-feeding against infections. Between January 1994 and December 1994, 320 infants born with a weight over 2500 grams and a gestational age of over 37 weeks were followed-up by the Department of Pediatrics of the Istanbul Medical Faculty for a duration of one year. They were followed-up eight times at the 0.,1.,2.,3.,4.,6.,9. and 12th months. During the controls, the infants who received breast milk (173) were compared with those who did not (147) regarding acute gastrointestinal, respiratory and urinary infections. In the infants who were fed only with breast milk, a decrease of 1 5% was found in the incidence density of gastrointestinal system infections at the first fourth, sixth and ninth months compared to those who did not. In the infants who were fed only with breast milk, a decrease of 27% for the first four months and a decrease of 30% for the first six months was found in the incidence density of urinary infections. When the infants who were fed only with breast milk are compared with those who were not, a decrease in the incidence density of 34% in the respiratory infections was observed for the first four months, a decrease of 28% for the first six months, 23% for the first nine months and 19% for the first 12 months. When the infants who were fed only with breast milk are compared with those who did not, a protective effect which is statistically significant was detected. This protective effect was seen in the first year of life, being especially conspicuous in the first six months, in all of the infections, especially respiratory infections and acute otitis media. The results of this prospective cohort study suggest us that breast-feeding protects infants against infections. Breast milk which reveals a protective effect against acute otitis media, respiratory, gastrointestinal and urinary system infections especially in the first six months, continues to be protective in the first year of life. Infants must be fed exclusively with breast milk which is excellent for the infants for the first four-six months of life. Breast-feeding must be maintained, stimulated and supported. Both mothers and the society must be educated and made aware of the advantages of breast-feeding. 80