Mekanik ventilatör desteği alan hastalarda kullanılan iki farklı ağız bakım solüsyonunun ventilatör ilişkili pnömoni gelişimi ve ağız sağlığı üzerine etkisi
Effect of two different oral care solutions used in patients receiving mechanical ventilator support on ventilator associated pneumonia development and oral health
  1. Tez No: 973032
  2. Yazar: KÜBRA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDİYE ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı yoğun bakım ünitesindeki mekanik ventilatöre bağlı hastaların ventilatör ilişkili pnömoni gelişimine ve ağız sağlığı üzerine iki farklı ağız bakım solüsyonunun etkisini değerlendirmektir. Araştırma tek merkezli ve randomize bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Nisan 2024- Şubat 2025 tarihleri arasında Genel Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesine kabul edilen, mekanik ventilatör desteği alan 60 hasta oluşturmuştur. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Birinci deney grubuna %0,05 setilpiridinyum klorür ile ikinci deney grubuna %0,25 klorheksidin glukonat ile aynı ağız bakım protokololü ile 5 gün boyunca günde 4 defa ağız bakımı verilmiştir. Veriler,“Tanıtıcı Özellik Formu”,“Ağız Sağlığı Değerlendirme Ölçeği'' ve ”Klinik Pulmoner Enfeksiyon Skoru“ kullanılarak toplanmıştır. Değişkenlerin normallik sınaması Kolmogorov Smirnov testi ile yapılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda, ”Mann Whitney U-Testi“, kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ”Ki-Kare veya Fisher's Exact Testi“ ve tekrarlı ölçümlerin değerlendirilmesinde de ”Friedman Testi“ kullanılmıştır. Gruplar arasında farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Post-HOC ”Wilcoxon Testi" kullanıldı. İstatistiksel olarak anlamlılık değeri p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Birinci ve ikinci deney grubu demografik ve klinik özellikler açısından benzer bulunmuştur (p>0,05). Gruplar arasında 1., 3. ve 5. günlerde yapılan Klinik Pulmoner Enfeksiyon Skoru değerlendirmesi ve pnömoni gelişimi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Gruplar arasında 1., 2., 3., 4. ve 5. günlerde yapılan ağız sağlığı değerlendirmesi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Bu çalışma sonucunda, birinci deney grubu (CPC uygulanan) ve ikinci deney grubu (CHG uygulanan) arasında Klinik Pulmoner Enfeksiyon Skorları ve Ağzı Sağlığı Değerlendirme Ölçeği puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of two different oral care solutions on the development of ventilator-associated pneumonia and oral health in patients dependent on mechanical ventilation in the intensive care unit. The study was conducted as a single-center randomized trial. The sample of the study consisted of 60 patients admitted to the General Surgery Intensive Care Unit between April 2024 and February 2025 who were on mechanical ventilator support. Patients were randomly divided into two groups. The first experimental group received oral care with 0.05% cetylpyridinium chloride, and the second experimental group received oral care with 0.25% chlorhexidine gluconate, following the same oral care protocol, four times a day for 5 days. Data were collected using the“Promotional Feature Form,”“Oral Health Assessment Tool,”and“Clinical Pulmonary Infection Score.”The normality of variables was tested with the Kolmogorov-Smirnov test. For intergroup comparisons, the“Mann Whitney U-Test”was used; for categorical variables,“Chi-Square or Fisher's Exact Test”was applied; and for repeated measurements, the“Friedman Test”was performed. To determine the source of differences between groups, Post-Hoc“Wilcoxon Test”was used. A p-value of <0.05 was considered statistically significant. The first and second experimental groups were found to be similar in terms of demographic and clinical characteristics(p>0.05). There was no statistically significant difference between the groups in terms of Clinical Pulmonary Infection Score assessments and pneumonia development on the 1st, 3rd, and 5th days (p>0.05). Likewise, no statistically significant difference was found between the groups in terms of oral health assessments on the 1st, 2nd, 3rd, 4th, and 5th days (p>0.05). The findings of this study revealed that there was no statistically significant difference between the first experimental group (CPC) and the second experimental group (CHG) with respect to the Clinical Pulmonary Infection Scores and the Oral Health Assessment Scale scores.