Tip 2 diyabet hastalarında hepatik fibrozis (FİB-4) skorunun ve Trigliserit/glukoz indeksinin; lipit profilleri, insülin direnci ve HbA1c ile ilişkisi
The relationship of hepatic fibrosis (FIB-4) score and Triglyceride/glucose index with lipid profiles, insulin resistance, and HbA1c in patients with Type 2 diabetes
  1. Tez No: 973031
  2. Yazar: EMİNE SELİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tip 2 diyabetes melllitusda (T2DM) mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonların gelişiminde glisemik kontrol, dislipidemi ve insülin direnci etkilidir. Hepatik fibrozis skoru (FİB-4) ve Trigliserit/glukoz (TyG) indeksi gibi erken ve pratik biyobelirteçler, yüksek riskli bireylerin erken saptanmasını ve komplikasyonlar gelişmeden müdahale edilmesini sağlayabilir. Bu çalışmada T2DM hastalarında FİB-4 skoru ve TyG indeksinin lipit profilleri, insülin direnci ve HbA1c ile ilişkisi değerlendirildi. Gereç ve yöntem: 01/01/2022 ile 30/04/2025 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniğine başvuran 500 T2DM hastası dahil edildi. Malignitesi, inflamatuar hastalığı, tiroid hastalığı, kas hastalığı, şiddetli kalp ve karaciğer yetmezliği olanlar, immunsüpresif tedavi alanlar ve gebeler dışlandı. TyG indeksi Ln[açlık trigliserit (mg/dL)X açlık glukoz (mg/dL)/2] formülü ile hesaplandı. FİB-4 skoru, laboratuvar sistemi üzerinden alındı. HOMA-IR değeri [açlık glukoz (mg/dL)X açlık insülin (µIU/mL)/405] formülü ile hesaplandı. HbA1c <%7.5 iyi, ≥%7.5 kötü glisemik kontrol olarak kabul edildi. Spot idrarda mikroalbüminüri (30-300 mg/g) ve makroalbüminürisi (>300 mg/g) olanlar diyabetik nefropati olarak kabul edildi. Bulgular: TyG indeksi, HbA1c, HOMA-IR, total kolesterol, trigliserit, HDL düzeyleriyle anlamlı ilişkili bulundu. Buna karşın FİB-4 skoru ile HbA1c, HOMA-IR ve lipit profili arasında bir ilişki saptanmadı. Kötü glisemik kontrol grubunda TyG indeksi ve trigliserit değerleri daha yüksekti. Glisemik kontrolü öngörmede TyG indeksi (AUC=0,697; p=0,005) ve CRP (AUC=0.647; p=0.035) değişkenlerini kullanmak anlamlı bulundu. TyG indeksi diyabetik nefropati (r=0.239; p<0.001) ile ilişkili iken, retinopati ve polinöropati ile ilişki göstermedi. FİB-4 skoru ile diyabetik nefropati, retinopati ve polinöropati arasında bir ilişki saptanmadı. Sonuç: TyG indeksi, T2DM hastalarında hem glisemik kontrol hem de insülin direnci ve diyabetik nefropatinin basit ve yararlı bir göstergesidir. FİB-4 skoru ise yalnızca glisemik kontrolün öngörülmesinde sınırlı katkı sağlamaktadır. Diyabet komplikasyonları ile ilişkisini aydınlatmak için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Glycemic control, dyslipidemia, and insulin resistance play a crucial role in the development of microvascular and macrovascular complications in type 2 diabetes mellitus (T2DM). Early and practical biomarkers such as the hepatic fibrosis score (FIB-4) and the triglyceride/glucose (TyG) index may allow the early identification of high-risk individuals and timely interventions before complications occur. This study aimed to evaluate the relationship of TyG index and FIB-4 score with lipid profiles, insulin resistance, and HbA1c in patients with T2DM. Materials and Methods: A total of 500 patients with T2DM who presented to the Internal Medicine Outpatient Clinic of Ankara University İbn-i Sina Hospital between 01/01/2022 and 30/04/2025 were included. Patients with malignancy, inflammatory disease, thyroid disorder, muscle disease, advanced heart or liver failure, those receiving immunosuppressive therapy, and pregnant women were excluded. The TyG index was calculated using the formula Ln[fasting triglyceride (mg/dL) × fasting glucose (mg/dL)/2]. FIB-4 score was obtained from the laboratory system. HOMA-IR was calculated using the formula [fasting glucose (mg/dL) × fasting insulin (µIU/mL)/405]. HbA1c <7.5% was considered good and ≥7.5% poor glycemic control. Patients with microalbuminuria (30–300 mg/g) or macroalbuminuria (>300 mg/g) on spot urine samples were classified as having diabetic nephropathy. Results: The TyG index was significantly associated with HbA1c, HOMA-IR, total cholesterol, triglyceride, and HDL levels. In contrast, the FIB-4 score showed no significant association with HbA1c, HOMA-IR, or lipid profile. TyG index and triglyceride values were higher in the poor glycemic control group. For predicting glycemic control, TyG index (AUC=0.697; p=0.005), and CRP (AUC=0.647; p=0.035) were found to be significant variables. TyG index was associated with diabetic nephropathy (r=0.239; p<0.001) but not with retinopathy or polyneuropathy. No association was observed between FIB-4 score and diabetic nephropathy, retinopathy, or polyneuropathy. Conclusion: The TyG index is a simple and useful marker of glycemic control, insulin resistance, and diabetic nephropathy in patients with T2DM. The FIB-4 score provides only limited contribution to predicting glycemic control. Further studies are needed to clarify its relationship with diabetic complications.