Çocuk mobilyası tasarımında kişiselleştirme kavramının incelenmesi
Examination of concept of customization in design of children's furniture
- Tez No: 973033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ERYAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Kişiselleştirme kavramını; ürün veya hizmetlerin kullanıcı istek ve ihtiyaçları doğrultusunda uyarlanabilmesi veya düzenlenebilmesi olarak tanımlamak mümkündür. Kişiselleştirmeye yönelik pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Kişiselleştirme yöntemlerinden biri veya birkaçı seçilerek tasarım aşamasında, satış aşamasında veya kullanım süreçlerinde ürün veya hizmetler kişiselleştirilebilir. Kişiselleştirme uygulamaları grafik, renk, boyut gibi biçimsel ve görsel özellikler üzerine yapılabilirken işleve yönelik alternatifleri de içerebilir. Hiçbir değişiklik yapmaksızın kullanım tercihine bağlı işlevsel çeşitlilik sağlanabilir veya ekleme/çıkarma/dönüştürme işlemleri ile farklı amaçlarda kullanım senaryoları sunulabilir. Çocuk mobilyalarının tasarımında kişiselleştirme uygulamaları çocuğun gelişimi ve ihtiyaçlarına paralel olarak kullanıldığında ürün/çocuk uyumunu en üst düzeye çıkarmakta ve ürüne müdahale etme imkânı sağlamaktadır. Böylece kişiselleştirme ürün/çocuk etkileşimini artıracak ve çocuk gelişimine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of customization; It is possible to define products or services as adapting or arranging them in line with user requests and needs. There are many different methods for customization. By choosing one or more of the customization methods, products or services can be customized during the design phase, sales phase or usage processes. While customization applications can be made on formal and visual features such as graphics, color, size, they can also include functional alternatives. Functional diversity can be provided depending on the usage preference without making any changes, or usage scenarios for different purposes can be presented by adding/removing/converting operations. When customization practices in the design of children's furniture are used in parallel with the development and needs of the child maximize the product / child harmony and provide the opportunity to intervene to product. So, custumization will increase the product / child interaction and contribute to the child development.