Romantik ilişkilerde çatışma çözme stilleri ve duygu dışavurum tarzlarının romantik ilişki doyumu üzerindeki yordayıcı rolünün incelenmesi
Examining the predictive role of conflict resolution styles and emotion expression styles on romantic relationship satisfaction in romantic relationships
- Tez No: 973036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin çatışma çözme stilleri, duygu dışavurum tarzları ve bazı demografik özelliklerinin romantik ilişki doyumu ile ilişkisini incelemektir. Araştırmaya 166 kadın ve 104 erkek olmak üzere 270 kişi katılmıştır. Veri toplama araçları Romantik İlişkilerde Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği, Berkeley Duygusal Dışavurum Ölçeği, İlişki Doyum Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu'dur. Veriler Pearson Korelasyon, Çoklu Regresyon, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, ANOVA ve Bağımsız Örneklem T-Testi ile analiz edilmiştir. Bulgular, ilişki doyumunun olumlu çatışma çözme stilleriyle anlamlı ve pozitif, boyun eğme ve olumsuz çatışma çözme stilleriyle zayıf düzeyde pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Geri çekilme stili ile anlamlı ilişki bulunmamıştır. İlişki doyumu, olumlu ve toplam duygu dışavurum puanlarıyla zayıf; olumsuz duygu dışavurumu ile düşük düzeyde pozitif ilişkiler göstermiştir. Regresyon analizine göre, olumlu ve olumsuz çatışma çözme stilleri ile olumsuz duygu dışavurumu ilişki doyumunun anlamlı yordayıcılarıdır. Demografik değişkenler açısından ilişki doyumu yaş, ilişki türü ve ilişki süresine göre, çatışma çözme stilleri yalnızca yaşa, duygu dışavurumu ise cinsiyet, ilişki türü ve ilişki süresine göre farklılık göstermiştir. Elde edilen bulgular mevcut alanyazın ışığında değerlendirilmiş ve gelecekteki araştırmalar ile uygulamalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationships between university students' conflict resolution styles, emotional expression patterns, certain demographic characteristics, and romantic relationship satisfaction. The sample included 270 participants (166 women, 104 men). Data were collected using the Romantic Relationship Conflict Resolution Styles Scale, Berkeley Emotional Expressivity Scale, Relationship Satisfaction Scale, and a Personal Information Form, and analyzed with Pearson Correlation, Multiple Regression, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, ANOVA, and Independent Samples T-Test. Findings indicated that relationship satisfaction was weakly positively correlated with positive, submissive, and negative conflict resolution styles, but not with withdrawal. Relationship satisfaction was weakly correlated with positive and total expressed emotion scores, and weakly positively correlated with negative expressed emotion.Regression analyses indicated that positive and negative conflict resolution styles and negative emotional expression significantly predicted satisfaction. In terms of demographic variables, relationship satisfaction varied according to age, relationship type, and relationship duration, conflict resolution styles varied only according to age, and emotional expression varied according to gender, relationship type, and relationship duration. Findings were discussed in light of the literature, with recommendations for future research and practice.