Yaş meyve sebze üreticilerinin yeni nesil tarım uygulamalarını benimsemelerini etkileyen faktörler, farkındalık düzeyleri ve çözüm önerileri
Factors affecting the adoption of new generation agricultural practices by fresh fruit and vegetable producers, their awareness levels, and solution proposals
  1. Tez No: 973078
  2. Yazar: SEVİM KARASUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Geliştirme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Tarım sektörü, hızlı teknolojik gelişmeler ve değişen çevresel koşullar karşısında önemli bir dönüşüm yaşamaktadır. Bu dönüşümde, yeni nesil tarım uygulamaları verimlilik, kalite ve sürdürülebilirlik açısından avantajlar sunmaktadır. Ancak, üreticilerin bu uygulamaları benimseme süreçleri çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki yaş meyve ve sebze üreticilerinin yeni nesil tarım uygulamalarını benimsemesini etkileyen faktörleri incelemektir. Bu faktörler arasında bilgi ve teknolojiye erişim, ekonomik koşullar, eğitim düzeyleri ve mevcut tarım politikaları yer almaktadır. Tarım sektörü, yalnızca gıda güvenliği ve arzını değil, aynı zamanda biyoçeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir tarımın sağlanması açısından da büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle Türkiye'de, yeni nesil tarım teknolojilerini benimseme sürecindeki engelleri belirlemek ve modern tarım uygulamalarına geçiş süreçlerini verimli hale getirmek oldukça önemlidir. Çalışma kapsamında, Adana, Mersin ve İzmir illerinde faaliyet gösteren yaş sebze ve meyve üreticisi ile olasılıklı örneklem yaklaşımıyla birebir görüşmelerle 157 anket yapıldı, 152 anket verisi analiz edildi. Kasım 2024- Şubat 2025 aralığında gerçekleşen saha çalışmasının sonucunda elde edilen veriler ışığında, üreticilerin yeni nesil tarım teknolojilerine yönelik farkındalıklarını ve benimseme süreçlerini değerlendirilmiş bulunmaktadır. Sahada gerçekleştirilen anket çalışmasında üreticilere çoktan seçmeli ve likert tipi ölçme sorularından oluşan demografik bilgiler, üretim bilgileri, tarım uygulamaları ve iklim değişikliği konusundaki bilgileri, alternatif ürünlere yönelik bilgiler, yenilikçi tarım teknolojileri hakkındaki bilgi ve farkındalık, tarımsal finans araçlarına yönelik farkındalık konularında sorular sorulmuştur. Elde edilen bulguların Türkiye'deki yaş meyve ve sebze üreticilerinin yeni nesil tarım uygulamalarına olan yaklaşımlarını daha iyi anlamaya, değerlendirmeye ve geliştirmeye katkı ağlaması ve aynı zamanda üreticiler ve politika yapıcılar için önemli stratejiler geliştirmeye olanak tanıyacağı düşünülmektedir. Yürütülen bu çalışma ile, Türkiye'de yaş meyve ve sebze üreticilerinin yeni nesil tarım uygulamalarına olan yaklaşımlarını daha iyi anlamaya yönelik bulgular doğrultusunda bir veri seti oluşturulmuş olup, mevcut sorunların çözümüne katkı sağlayacak fikir ve politikaların oluşturulması ve tarım sektöründe sürdürülebilirlik ve verimlilik hedeflerinin gerçekleştirilmesine yönelik stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector is undergoing a significant transformation in the face of rapid technological advancements and changing environmental conditions. Within this transformation, next-generation agricultural practices offer advantages in terms of productivity, quality, and sustainability. However, producers' adoption of these practices is influenced by various factors. The aim of this study is to examine the factors affecting the adoption of next-generation agricultural practices among fresh fruit and vegetable producers in Turkey. These factors include access to information and technology, economic conditions, education levels, and existing agricultural policies. The agricultural sector is of great importance not only for food security and supply but also for the preservation of biodiversity and the achievement of sustainable farming. Therefore, identifying the barriers to adopting next-generation agricultural technologies in Turkey and making the transition processes toward modern agricultural practices more efficient is of critical significance. Within the scope of this study, 157 surveys were conducted through face-to-face interviews with fresh fruit and vegetable producers operating in Adana, Mersin, and İzmir using a probabilistic sampling approach, and 152 valid survey responses were analyzed. Based on the data obtained from the fieldwork carried out between November 2024 and February 2025, producers' awareness and adoption processes regarding next-generation agricultural technologies were evaluated. The field survey included multiple-choice and Likert-scale questions on demographic information, production data, agricultural practices and knowledge of climate change, information on alternative products, knowledge and awareness of innovative agricultural technologies, and awareness of agricultural financial instruments. The findings are expected to contribute to a better understanding, assessment, and enhancement of Turkish fresh fruit and vegetable producers' approaches toward next-generation agricultural practices. Moreover, the results are anticipated to provide valuable insights for the development of strategies that will benefit both producers and policymakers. Through this study, a dataset has been generated based on the findings that aim to improve the understanding of Turkish fresh fruit and vegetable producers' perspectives on next-generation agricultural practices. It is expected that this dataset will facilitate the development of ideas and policies to address existing challenges and contribute to strategies designed to achieve sustainability and productivity goals in the agricultural sector.