Avrupa Birliği'nde EUREPGAP uygulamalarının yaş meyve-sebze ihracatımıza olası etkileri
EUREPGAP applications in the European Union and its possible implications on Turkish fresh fruit and vegetable export
  1. Tez No: 169822
  2. Yazar: MAKBULE NİSA MENCET
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET AVRUPA BİRLİĞİ'NDE EUREPGAP UYGULAMALARININ YAŞ MEYVE ve SEBZE İHRACATIMIZA OLASI ETKİLERİ M. Nisa MENCET Yüksek Lisans Tezi, Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Cengiz SAYIN Ocak 2005, 99Sayfa Uluslararası ticarete konu olan tarım ürünlerinin miktar ve çeşitliliğindeki artışla birlikte, dünyadaki ülkeler ve bölgeler arasındaki ticaretin düzenlenmesi gerekliliği ve tüketicilerin gıda güvenliğine yönelik taleplerin karşılanabilmesi amacıyla tarım ve gıda standartları oluşturulmuştur. Bu kapsamda tarım üreticileri ve perakendeciler arasında, 1997 yılında Avrupalı Perakendeciler Çalışma Grubu'na bağlı perakendecilerin girişimi ile EUREPGAP uygulamaları başlamıştır. Bu uygulama ile Avrupa Birliği ülkelerindeki büyük perakendeci kuruluşlar, tüketicilerin sağlıklı tarımsal ürünler tüketmelerini sağlamak için, AB ülkelerinde yetiştirilen ve AB'ne ithal edilen tarımsal ürünlerde aranan minimum standartlar hakkında yeni düzenlemelere uyum şartı getirilmiştir. Yaklaşık 1,5 milyon ton olan yaş meyve sebze ihracatının % 50'ye yakım Türkiye'nin en önemli hedef pazarlardan birisi konumunda olan AB 'ye yöneliktir, olup bunun yanında yaş meyve sebze ihracatı iç piyasa fiyatının dengelenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir Bu nedenle çalışmada, AB'deki EUREPGAP uygulamaları ve bu gelişmenin yaş meyve-sebze ihracatımıza olası etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, ikincil kaynaklardan elde edilen veriler ve bu konuda yapılmış araştırma sonuçlan kullanılmış, yaş meyve ve sebze pazarlamasında karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: EUREPGAP, gıda güvenliği, yaş meyve-sebze ihracatı, AB JÜRİ: Yrd. Doç.Dr. Cengiz SAYIN (Danışman) Prof. Dr. Burhan ÖZKAN Prof Dr. M. KOÇ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EUREPGAP APPLICATIONS IN THE EUROPEAN UNION AND ITS POSSIBLE IMPLICATIONS ON TURKISH FRESH FRUIT AND VEGETABLE EXPORT M.NisaMENCET M.Sc. Thesis, Department of Agricultural Economics Adviser: Assist. Prof. Dr. Cengiz SAYIN January 2005, 99 Pages Agricultural and food safety standards have launched due to applying non-tariff measures in recent years with increasing aggregate world quantity of supply and variety richness, necessity of trade regulations among the regions and countries in the world and to meet consumer demand for food safety. In this context, EUREPGAP practices are started to apply as a non-tariff measure by European Retailer Group who belongs to European Retailer Working in 1997. Major retailer groups have brought conformity condition to provide healthy agricultural products to consumer, new regulation with EUREPGAP protocol for both imported agricultural products to European Union (EU) and grown production in the EU. Turkey export 1,5 million tones fruit and vegetable and approximately, half of that value (50 %) export has done to EU countries as a target market. Beside this, fresh fruit and vegetable has an active role to balance domestic price. Therefore in this study, EUREPGAP practices and its impact on Turkish fresh fruit and vegetable are aimed. On this account, secondary data is obtained and research findings are used, fresh fruit and vegetable marketing problems and their solutions are discussed. KEY WORDS: EUREPGAP, food safety, fresh fruit and vegetable export, EU COMMITTEE: Assist. Prof. Dr. Cengiz SAYIN (Adviser) Prof. Dr. Burhan ÖZKAN Prof. Dr. AH KOÇ