Karasu Vadisi'nin (Kemah-Kemaliye Arası) Macrochelidae ve Pachylaelapidae (Acari: Mesostigmata) familyalarına ait türlerin belirlenmesi
Identification of species of the families Macrochelidae and Pachylaelapidae (Acari: Mesostigmata) from the Karasu Valley (between Kemah and Kemaliye).
- Tez No: 973125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Erzincan ili sınırlarında yer alan Kemah ve Kemaliye ilçeleri arasındaki Karasu Vadisi'nden toplanan Macrochelidae ve Pachylaelapidae (Acari: Mesostigmata) familyalarına ait akar türlerinin belirlenmesine odaklanmaktadır. Arazi çalışmaları 2023 ve 2024 yıllarında gerçekleştirilmiş; yosun, döküntü ve toprak örnekleri, bölgedeki çeşitli doğal habitatlardan toplanmıştır. Bu iki familyaya ait toplam 15 tür teşhis edilmiştir. Bu türlerden 4'ü Macrochelidae, 11'i ise Pachylaelapidae familyasına aittir. Bunlar arasında Onchodellus anatolicus Özbek ve Akyol sp. nov. ile Pachyseius biscleritus Özbek ve Akyol sp. nov. bilim dünyası için yeni türler olarak tanımlanmıştır. Bunun yanında, Pachylaelaps (Pachylaelaps) armiger türünün erkek bireyi ilk kez bu çalışma kapsamında tanımlanmıştır. Pachylaelaps (Pachylaelaps) evansi türüne ait çok sayıda erkek ve dişi birey detaylı şekilde incelenmiş ve elde edilen bulgular doğrultusunda tür yeniden tanımlanmıştır. Bu çalışma, Türkiye akar faunasına yeni türler eklemekte ve mezostigmatid akarlar üzerine gelecekte yapılacak taksonomik araştırmalar için önemli bilimsel veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the identification of mite species of the families Macrochelidae and Pachylaelapidae (Acari: Mesostigmata) collected in the Karasu Valley between the districts of Kemah and Kemaliye in Erzincan Province, Türkiye. The fieldwork was conducted in 2023 and 2024, collecting moss, litter and soil samples from different natural habitats of the region. A total of 15 species were identified, including 4 species of Macrochelidae and 11 species of Pachylaelapidae. Among these, Onchodellus anatolicus Özbek and Akyol sp. nov. and Pachyseius biscleritus Özbek and Akyol sp. nov. were described as new species. In addition, the male of Pachylaelaps (Pachylaelaps) armiger was described for the first time. Numerous male and female specimens of Pachylaelaps (Pachylaelaps) evansi were also studied in detail and the species was redescribed based on new findings. This study contributes to the mite fauna of Türkiye by adding new species and providing essential taxonomic data for future studies on Mesostigmata mites in the region.