Aksaray Üniversitesi Yerleşkesi'nin bitki çeşitliliği
Plant diversity of Aksaray University Campus
- Tez No: 973126
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP TEKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Aksaray Üniversitesi Yerleşkesi'nin bitki çeşitliliğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, 2023-2025 yılları arasında toplam 530 bitki örneği toplanmıştır. Bu örnekler, 61 familya (Pteridophyta 1, Pinophytina 2, Magnoliophytina 58) ve 233 cinse (Pteridophyta 1, Pinophytina 5, Magnoliophytina 227) ait 375 taksonu (Pteridophyta 1, Pinophytina 6, Magnoliophytina 368) temsil etmektedir. Taksonlardan 52'si kültür bitkisidir. 28 takson Türkiye'ye endemiktir ve %7,46 oranında endemizm göstermektedir. Fitocoğrafik bölgelere göre dağılım şu şekildedir: İran-Turan elementi 58 takson (%15,46), Akdeniz elementi 15 takson (%4), Avrupa-Sibirya elementi 15 takson (%4), çok bölgeli veya bölgesi belirlenemeyen 287 takson (%76,53). En fazla takson içeren ilk 10 familya Asteraceae (57), Fabaceae (38), Poaceae (35), Brassicaceae (30), Caryophyllaceae (22), Rosaceae (17), Amaranthaceae (15), Lamiaceae (14), Boraginaceae (13) ve Plantaginaceae (9)'dir. Takson sayısı bakımından en zengin cinsler 8'er takson ile Astragalus ve Centaurea, 7'şer takson ile Alyssum ve Medicago, 6'şar takson ile Prunus ve Veronica, 5'er takson ile Allium, Taraxacum ve Verbascum'dur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the plant diversity of the Aksaray University Campus. Between 2023 and 2025, a total of 530 plant specimens were collected from the study area. These specimens represent 375 taxa belonging to 61 families (Pteridophyta 1, Pinophytina 2, Magnoliophytina 58) and 233 genera (Pteridophyta 1, Pinophytina 5, Magnoliophytina 227), and 375 taxa (Pteridophyta 1, Pinophytina 6, Magnoliophytina 368). Among these taxa, 52 are cultivated plants. A total of 28 taxa are endemic to Türkiye, corresponding to an endemism rate of 7,46%. The phytogeographical distribution of the taxa is as follows: 58 taxa (15,46%) are Irano-Turanian elements, 15 taxa (4%) are Mediterranean elements, 15 taxa (4%) are Euro-Siberian elements, and 287 taxa (76,53%) are either widespread or of unknown phytogeographical origin. The top 10 families with the highest number of taxa are: Asteraceae (57), Fabaceae (38), Poaceae (35), Brassicaceae (31), Caryophyllaceae (22), Rosaceae (17), Amaranthaceae (15), Lamiaceae (14), Boraginaceae (13), and Papaveraceae (9). The richest genera in terms of taxa number are Astragalus Centaurea and (8 taxa each), Alyssum and Medicago (7 taxa each), Prunus and Veronica (6 taxa each), and Allium, Taraxacum, and Verbascum (5 taxa each).