Aşkale'nin fonksiyonel özellikleri
Functional characteristic of Aşkale
  1. Tez No: 72743
  2. Yazar: SERKAN DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
n ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ AŞKALE'NİN FONKSİYONEL ÖZELLİKLERİ Serkan DOĞANAY Danışman: Doç. Dr. Abdullah KÖSE 1998 - SAYFA : 130 Jüri : Doç. Dr. Abdullah KÖSE Araştırma sahasını Aşkale kent merkezi oluşturmaktadır. Aşkale, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Erzurum-Kars Bölümü'nde, Erzurum ili sınırlan içerisinde yer alır. Aşkale, yaklaşık 1650 m. yüksekliğindeki Karasu vadi tabanının kuzey kesimindeki taraça yüzeyi üzerinde kurulmuştur. Aşkale, ülkemizin en önemli fay hatlarından biri olan Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunmaktadır. Karasu Vadisi, jeomorfolojik balamdan bir tektonik depresyondur. Yıllık ortalama sıcaklık değeri 6.9 °C (enterpolasyon) ve yıllık ortalama yağış miktarı 393.3 mm. olan yörede, karasal iklim şartları hüküm sürmektedir. Araştırma sahasının sularını, Fırat Irmağı 'run ana kolu olan, Karasu drene etmektedir. Yörede, kestane renkli toprakların geniş yer tutması yanında, azonal topraklar da oldukça fazladır. Bitki örtüsü, antropojen etkiler nedeniyle önemli tahribe uğramış ve step alanları genişlemiştir. Aşkale kent merkezinin 1990 yılındaki nüfusu 15494 'dür. Kent nüfusunun cinsiyet oranlan birbirine yakın olup, kadın (% 50.5) nüfus biraz daha fazladır. Ortalama aile büyüklüğü 5.4 kişi kadardır. Aşkale, tarım dışı ekonomik fonksiyonların geliştiği bir kent yerleşmesi özelliğindedir. Nitekim, kentte iktisaden faal olan nüfusun % 93.2 (Bunun % 53.8'ini hizmetler, %39.4'ünü sanayi sektörü oluşturmaktadır) 'si tarım dışı sektörlerde istihdam edilmektedir. Ancak özellikle 1985 'ten sonra kentten gerçekleşen göçler, Aşkale'nin gelişmesini sekteye uğratmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT MASTER THESIS FUNCTIONAL CHARACTERISTIC OF AŞKALE Serkan DO?ANAY Supervisor : Asc. Prof. Abdullah KÖSE 1998-PACE:130 Jury : Asc. Prof. Abdullah KÖSE The area of the study includes Aşkale town center. Aşkale is located in Erzurum, Erzurum-Kars Area, Eastern Anatolia Region. Aşkale is located on a terrace area to the North of Karasu valley base about 1650 meters. Aşkale is on Northern Anatolian Fault Line, one of the most important fault lines in our country. Karasu Valley is geomorphologically a tectonics depression. In the area having annual temperature of 6.9 °C, and 393.3 mm. rainfall continental climate is dominant. The waters of the area of study is drained by Karasu, the main branch of Euphrates. Apart from the dominance of light-brown soil in the area, azonal soil is also abundant. The plant-cover has been greatly damaged due to antropogen factors, and step areas have expanded. The population of Aşkale town center is 15494 in the census in 1990. The population is almost equal in sexual division with 50.5 % of women population. Average family members are 5.4 people. Aşkale reveals the economically development characteristics of development out of agriculture. 93.2 % of the working people are employed in sectors other than agriculture 53.8 % in service, 39.4 % in industry. However, migration especialy out of Aşkale starting from 1985 has hindered the development of the town.