Mersin ilinde üretimi yapılan çileklerde pestisit kalıntılarının LC-MS/MS ile tespiti ve sağlık riskinin belirlenmesi
Determination of pesticide residues in strawberries in Mersinusing LC-MS/MS, and health risk assessment
  1. Tez No: 973141
  2. Yazar: CANERDEM YİGİTSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KARA, DOÇ. DR. TARIK BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
Özet
Pestisit uygulamaları, meyve sebze üretiminde ürün verimini artırmak, kaliteli ürün elde etmek, zararlıları kontrol altına almak ve hasat sonrası ürünün ömrünü uzatmak amacıyla üreticiler tarafından yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Bu amaçlar için kullanılan pestisitler, verim ve kaliteyi artırmanın yanı sıra insan ve çevre sağlığı açısından da ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunların tespit ve takip edilmesi için kalıntı analizlerinin yapılması önem arz etmektedir. Gerçekleştirilen bu yüksek lisans çalışmasında 229 çilek numunesinde 557 pestisit etken maddesi taranmıştır. Metot doğrulama çalışmalarında doğrusallık, tespit limiti (LOD), ölçüm limiti (LOQ), gerialım, kesinlik (tekrarlanabilirlik, laboratuvar içi tekrarüretilebilirlik) ve ölçüm belirsizliği parametrelerine ilişkin çalışmalar yapılmış ve elde edilen sonuçlar SANTE/11312/2021 dokümanında bildirilen şartları sağlamıştır. Çilek örnekleri QuEChERS yöntemi ile ekstrakte edilmiş, LC-MS/MS cihazında kromatografik analizler yapılmıştır. Çalışma sonunda bulunan pestisit kalıntı miktarları Avrupa birliği Maksimum Kalıntı Limitlerine (AB-MRL) göre değerlendirilmiş, 229 numunenin 52 tanesinde 16 farklı pestisit tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pesticide applications are widely used by producers in fruit and vegetable cultivation to enhance yield, improve product quality, control pests, and prolong post-harvest shelf life. Despite their agronomic benefits, these chemicals can pose serious risks to human health and the environment. Therefore, conducting residue analyses is critical for identifying and monitoring such risks. In this study, 557 pesticide active substances were screened in 229 strawberry samples. Method validation was conducted for parameters such as linearity, limit of detection (LOD), limit of quantification (LOQ), recovery, precision (repeatability and within-laboratory reproducibility), and measurement uncertainty. All validation results complied with the criteria outlined in the SANTE/11312/2021 guidance document. Sample extraction was performed using the QuEChERS method, and chromatographic analyses were conducted via LC-MS/MS. Pesticide residue levels detected in the samples were evaluated based on the European Union Maximum Residue Limits (EU-MRLs). Residues of 16 different pesticides were detected in 52 out of 229 samples.