Yenilikçi biyomühendislik çalışması: pamuk bitkisikozasından türetilen yara kremi ve ın vitrobiyouyumluluk testleri
Innovative biomedical engineering study: cotton plantcocoon-derived wound cream and in vitrobiocompatibility tests
- Tez No: 973142
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRK, PROF. DR. SİYAMİ KARAHAN, PROF. DR. VEYİS KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biyomühendislik, Deri Mühendisliği, Biotechnology, Bioengineering, Leather Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
nsanların yıllardır karşılaştığı, gündelik hayatını ve hasta konforunu olumsuz etkileyen yaralar, her yaş grubunda görülmekte ve bulunduğu yer, yaranın derinliği, oluşma şekli gibi durumlardan farklılık göstermektedir. Bununla birlikte genel olarak yaranın oluşum ve iyileşme süreci için bir mekanizma tanımlanmaktadır. Yaralarda karşılaşılan en büyük problem, iyileşme sürecinin uzaması ve bu süreçte kişinin inflamasyon ile karşılaşmasıdır. Bu çalışmada, biyobozunur ve yara iyileştirici etkisi olduğu bilinen, geleneksel yöntemlerde sıkça kullanılan çeşitli maddelerin (zeytinyağı, çam sakızı, pamuk vb.) bir araya getirilmesi ile krem formunda bir yara iyileştirici formülasyon geliştirilmiştir. Bu kapsamda; hücre canlılığı üzerindeki sitotoksik ve mitojenik etkileri belirlemek amacı ile MTT (3-[4,5-dimetiltiazol-2-il]- 2,5-difenil tetrazolyum bromür) sitotoksisite testi, hücre göçü ve yara kapanma sürecini analiz etmek için Scratch Assay testi, antimikrobiyal etkinliği değerlendirmek için Disk Difüzyon testi, hücre ölümü mekanizmalarını incelemek için Double Staining testi, kimyasal ve yapısal özellikleri analiz etmek için Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) ve son olarak termal özelliklerini analiz etmek için Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wounds that people have been dealing with for years, negatively affecting their daily lives and patient comfort, are seen in all age groups and vary depending on factors such as location, depth, and formation. However, a general mechanism has been defined for the formation and healing process of wounds. The biggest problem encountered in wounds is the prolonged healing process and the inflammation experienced by the individual during this process. In this study, a wound healing formulation in cream form was developed by combining various substances (olive oil, pine resin, cotton, etc.) that are known to be biodegradable and have wound healing effects and are frequently used in traditional methods. In this context, the MTT (3-[4,5-dimethylthiazol-2-yl]-2,5-diphenyl tetrazolium bromide) cytotoxicity test was used to determine the cytotoxic and mitogenic effects on cell viability, the Scratch Assay test was used to analyze cell migration and the wound closure process, the Disk Diffusion test to evaluate antimicrobial activity, the Double Staining test to examine cell death mechanisms, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) to analyze chemical and structural properties, and finally, Differential Scanning Calorimetry (DSC) to analyze thermal properties.