Stokastik blok modeli kullanılarak alışveriş merkezlerinde insan- mekan etkileşiminin modellenmesi
Modeling human- space interaction in shopping centers using the stochastic block model
- Tez No: 973153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM ZİYA PERDAHÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, alışveriş merkezlerinde (AVM) kullanıcı tercihlerinden yola çıkarak, iki parçalı ağ yapısına dayalı Stokastik Blok Model (SBM) analizi ile ziyaretçi-mekan etkileşimini incelemektedir. Anket yöntemi ile toplanan veriler, SBM algoritması çalıştırılıp iki parçalı (bi partite) ağ modeli ve bu modelin de izdüşüm ağları oluşturulmuştur. Ortaya çıkan ağ modelleri, topluluk bazında analiz edilip, mimarlık alanında yorumlanmıştır. SBM sonuçlarını, AVM'lerle kıyaslamak ve öneride bulunmak amacıyla mevcut bir AVM planı, komşuluk matrisi kullanılarak, sosyal ağ modeline dönüştürülmüştür. Yapılan incelemeler, sosyal ağ analizinin mimarlık disiplini açısından, etkileşimlerin yorumlanmasına olanak sağlar. Literatürde mimarlık disiplini ile sosyal ağ analizini birleştiren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Ancak, insan-mekan etkileşimini iki parçalı (bi partite) olarak ele alan çalışmaya rastlanmamıştır. Aynı zamanda, SBM kullanılarak topluluk analizi yapılmış bir çalışmaya da rastlanmamıştır. Dolayısıyla bu tezin literatüre katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Çalışmanın sonuçlarına göre, iki parçalı ağ modelini oluşturan toplulukların demografik yapısı incelendiğinde, ileri yaştaki ve kadın ziyaretçilerin AVM ziyaretlerini hedef odaklı gerçekleştirdikleri görülmüştür. Ayrıca, iki parçalı ağ modeli, insan-mekan etkileşimi üzerinden yapıdaki sirkülasyonun analizine; ziyaretçi izdüşüm modeli, insan-insan etkileşimi yoğun bölgelerin belirlenmesine; mekan-mekan etkileşimi ise dengeli bir kiracı yerleşiminin planlanmasına olanak sağlamaktadır. Bu çalışma, sosyal ağ analizi ile mimarlık disiplinini birleştirmektedir. Tasarımın erken aşamalarında, veriye dayalı mekansal organizasyonların kararlaştırılması konusunda tasarımcılara yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines visitor-space relationships in shopping malls (SMs), based on a bipartite network structure and analyzed through the Stochastic Block Model (SBM). The data were collected through surveys, and the SBM algorithm was used to create a bipartite network model and its projection networks. These network models were analyzed by community groups and interpreted from an architectural perspective. To compare the SBM results with a real shopping mall and to give suggestions, an existing mall plan was converted into a social network model using a neighborhood matrix. The analysis shows that social network analysis helps to understand relationships in the field of architecture. There are scientific studies that combine architecture with social network analysis. However, no studies have been observed that examine human-space relationships with a bipartite approach. Also, no previous research using SBM for this kind of community analysis was found in the reviewed literature. Therefore, this thesis is expected to contribute to the literature. According to the results, when the demographic structure of the communities in the bipartite model is examined, it is seen that older and female visitors usually visit shopping malls with a specific goal. The bipartite model helps to analyze circulation in the building through human-space relationships. The visitor projection model helps to identify areas where human-human relationships are highly concentrated. The space-space relationships help to plan a balanced tenant distribution. This study combines social network analysis with architecture. It is thought that the results can help designers make data-based spatial decisions in the early design stages.