Obezite nedeniyle takip edilen 6-10 yaş grubundaki hastaların uyku kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality in patients aged 6-10 years followed up for obesity
  1. Tez No: 973166
  2. Yazar: OSMAN ERSİN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DERYA BULUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma ile hastanemiz Çocuk Endokrinoloji Polikliniğine başvuran eksojen obezite tanısı almış hastaların uyku kalitesini ölçmeyi amaçladık Gereç ve Yöntem:Çalışmamız prospektif anket çalışması olarak yapılmıştır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Ç Vocuk Polikliniğine 1 haziran 2024- 31 Ekim 2024 tarihleri arasında başvuran obezite tanısı almış 6-10 yaş arasındaki hasta grubunda Çocuklarda Uyku Alışkanlıkları Anketi kullanılarak Uyku kaliteleri objektif olarak ölçülmüştür. Kontrol grubu olarak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran 6-10 yaş arasındaki kronik hastalığı bulunmayan ve son 1 hafta içinde ilaç kullanımı olmayan sağlıklı çocuklarda Çocuklarda Uyku Alışkanlıkları Anketi kullanılarak objektif bir şekilde çocuklarda uyku kalitesi ölçümü yapılmış ve kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Bu iki grup arasındaki istatistiksel olarak incelenmiştir. aynı odada kalan kişi sayısı, günlük kahve-kola-çay tüketim miktarı, günlük ekran süresi, haftalık egzersiz süresi, okul başarısı olarak değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Objective:In this study, we aimed to measure the sleep quality of patients diagnosed with exogenous obesity admitted to the Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic of our hospital. Materials and Method: Our study was conducted as a prospective survey study. Sleep quality was objectively measured using the Sleep Habits in Children Questionnaire in a group of patients aged 6-10 years with obesity diagnosed with obesity who applied to the Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic of Health Sciences University Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital between June 1, 2024 and October 31, 2024. As a control group, sleep quality in children was measured objectively using the Sleep Habits in Children Questionnaire in healthy children aged 6-10 years who were admitted to the Pediatric Health and Diseases outpatient clinic, who did not have chronic diseases and did not use medication in the last 1 week. The number of people staying in the same room, daily coffee-cola-tea consumption, daily screen time, weekly exercise time, school achievement were evaluated statistically between these two groups.