7. sınıf evsel atıklar ve geri dönüşüm konusunun eğitsel oyunlarla desteklenmiş öğretiminin geri dönüşüm başarısına ve tutumuna etkisi
The effect of game-based instruction on recycling achievement and attitudes in the context of 7TH grade domestic waste and recycling education
- Tez No: 973165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KOÇ GÖZÜBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. sınıf öğrencilerine yönelik olarak evsel atıklar ve geri dönüşüm konusunun eğitsel oyunlarla desteklenmiş öğretiminin öğrencilerin geri dönüşüm başarısı ve tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test eşit olmayan kontrol gruplu yarı deneysel desenin kullanıldığı çalışmada, deney grubuna eğitsel oyunlarla zenginleştirilmiş bir öğretim uygulanırken; kontrol grubuna yalnızca mevcut fen bilimleri dersi öğretim programı doğrultusunda eğitim verilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, kapsamında bilgi, davranış ve duygu boyutlarını içeren Avan ve ark.,(2011) tarafından geliştirilen“Çevre Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Geri Dönüşüm Başarı Testi”kullanılmıştır. Tutuma yönelik analizler sonucunda; hem deney hem de kontrol grubunda bilgi ve davranış boyutlarında anlamlı artışlar görülmüştür. Ancak gruplar arası son test karşılaştırmasında yalnızca bilgi boyutunda anlamlı fark bulunmuştur. Duygu boyutunda ise hem gruplar arası hem de grupların kendi içinde anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Geri Dönüşüm Başarı Testi analizi sonucunda, düşük etkide de olsa deney grubu lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Bu sonuç, eğitsel oyun destekli öğretimin öğrencilerin bilgi düzeyini artırmada etkili olduğunu, davranış gelişimine olumlu katkı sunduğunu, ancak duyuşsal boyutta sınırlı bir etki yarattığını göstermektedir. Elde edilen bulgular çevre eğitimi alanında oyun temelli öğretim stratejilerinin kullanılmasının, öğrencilerin çevresel farkındalıklarını artırmada önemli bir araç olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of game-based instruction on 7th grade students' recycling achievement and attitudes regarding domestic waste and recycling topics. The study employed a quasi-experimental design with a non-equivalent control group, utilizing a pre-test and post-test method within the framework of quantitative research. While the experimental group received instruction enriched with educational games, the control group was taught solely in accordance with the existing science curriculum. As data collection tools, the“Environmental Attitude Scale”developed by Avan et al. (2011), which includes cognitive (knowledge), behavioral, and affective dimensions, and the“Recycling Achievement Test”developed by the researcher were used. The analysis of attitude-related data revealed that both the experimental and control groups demonstrated significant improvements in knowledge and behavior dimensions. However, in post-test comparisons between groups, a significant difference was observed only in the knowledge dimension. No significant differences were found in the affective dimension, either within or between groups. The analysis of the Recycling Achievement Test also indicated a significant difference in favor of the experimental group, although the effect size was low. These findings suggest that game-based instruction is effective in improving students' knowledge levels and contributes positively to behavioral development, though it has limited impact on affective outcomes. The results indicate that the use of game-based instructional strategies in environmental education may serve as an effective tool in increasing students' environmental awareness.