Yabancılara Türkçe öğretimi ders kitaplarında bulunan metinlerdeki örtülü anlam unsurlarının belirlenmesi
Identifying implicit meaning elements in texts from textbooks used in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 973171
  2. Yazar: DENİZ YILPAZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancılar için Türkçe öğretimi ders kitaplarında yer alan cümle sayıları ile örtülü anlam unsurlarını belirlemektir. Araştırmanın çalışma materyalini Gazi TÖMER Yabancılar İçin Türkçe (A1, A2, B1, B2, C1) setinde yer alan okuma ve dinleme metinleri oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımı kullanılmış olup doküman incelemesi yoluyla veriler toplanmıştır. Veriler; Onan ve Tiryaki (2012) tarafından geliştirilen“Örtülü Anlam Değerlendirme Formu”ile değerlendirilmiştir. Araştırmada, 104 okuma metni ile 100 dinleme metninden oluşan toplam 204 metin incelenmiştir. Okuma metinlerinde en fazla cümlenin C1 (840) seviyesinde, dinleme metinlerinde ise en fazla cümlenin B2 (375) seviyesinde olduğu saptanmıştır. Örtülü anlam oranları okuma metinlerinde en fazla C1 (1584)'de, dinleme metinlerinde ise C1 (651) seviyesinde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda örtülü anlam unsurlarının seviyelere göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Okuma metinlerinde deyim-atasözleri ile mecaz unsurları seviyelere göre kademeli artış göstermiştir. Diğer unsurların ise seviyeler arasında dengeli bir dağılıma sahip olmadığı görülmüştür. Dinleme metinlerinde ise örtülü anlam unsurlarından olan derin yapı-yüzey yapı ve bağdaştırmaların seviyeler arasında dengeli bir orana sahip olduğu saptanırken diğer unsurların yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the number of sentences in the Turkish languaue teaching textbooks for foreigners and the elements of implicit meaning. The study material of the research consists of reading and listening texts in Gazi TÖMER Turkish for Foreigners (A1, A2, B1, B2, C1) set. A qualitative research approach was adopted, and data were collected through document analysis. The collected data were evaluated using the“Evaluation Form of Implicit Meaning Elements”developed by Onan and Tiryaki (2012). A total of 204 texts, comprising 104 reading passages and 100 listening passages, were analyzed in the study. The analysis indicated that the highest number of sentences in the reading passages was at the C1 level (840), whereas the highest sentence count in the listening texts was found at the B2 level (375). İt has beenobserved that the highest poreportions of implicit meaning elements happen in reading texts at the C1 level (1584), while in listening texts, the highest proportions are also found at the C1 level (651). Based on the findings of the study, it was determined that implicit meaning elements varied according to proficiency levels. In the reading passages, idiom-proverbs, and metaphorical elements showed a gradual increase in frequency across proficiency levels. In listening texts, it is concluded that the elements of implicit meaning, which are deep structure-surface structure and associations, have a balanced distribution across the proficiency levels, whereas other elements are found to be insufficient.