Soğuk Savaş sonrası Türkiye-Polonya ilişkilerinde öncelikler ve değişen dinamikler (1989-2004)
The priorities and the changing dynamics in Türkiye-Poland relations after the Cold War (1989-2004)
  1. Tez No: 973231
  2. Yazar: BURAK SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER TOPAKTAŞ ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polonya Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, Soğuk Savaş dönemi iki kutuplu dünyasında değişimler yaşanmış ve Amerika Birleşik Devletleri süper güç olarak uluslararası alanda pozisyonunu sürdürmüştür. Eski Doğu Bloku ülkelerinden olan Polonya, bundan sonra yüzünü batıya çevirip, uluslararası alandaki egemenliğini ve istikrarını sağlama yönünde politikalar geliştirmiştir. Bir NATO üyesi olan Türkiye ise Soğuk Savaş sonrası süreçte eski Doğu Bloku ülkelerle ilişkilerine yeni bir başlangıç yapmıştır. Hem siyasi hem ekonomik olarak birçok açılıma sahne olmuştur. SSCB'nin dağılmasında sonra dünya siyasetinde değişen dinamikler Türkiye- Polonya ilişkilerine de doğrudan yansımıştır. Polonya, yeni dönemdeki siyasi ve ekonomik öncelikleri doğrultusunda ve uluslararası alanda değişen dinamikler dahilinde Türkiye ile olan ilişkilerini şekillendirmiştir. Soğuk Savaş öncesinde farklı iki blokta yer alan Türkiye ve Polonya, Soğuk Savaş sonrası dönemde daha yakın temaslar kurmuş ve birçok alanda iş birliklerine imkan bulmuştur. NATO üyesi olması sebebiyle Türkiye, Polonya için önemli bir siyasi müttefik olurken; Polonya da Türkiye açısından Soğuk Savaş sonrası dönemde ortaya çıkan yeni pazarlar için yeni fırsatlar yaratmıştır. Bu çalışmada Soğuk Savaş sonrası dönemde (1989-2004) Türkiye - Polonya ilişkilerinde öncelikler ve değişen dinamikler analiz edilmiştir. Bu kapsamda her iki tarafın ilişkileri geliştirmeye yönelik motivasyonlarının yüksek olduğu ve 1993'te Süleyman Demirel'in ve 1994'te Lech Wałęsa'nın ziyaretleri beraberinde yapılan antlaşmaların katalizör etkide bulunduğu söylenebilir. Her iki devletin ortak güvenlik siyasetleri, Türkiye-Polonya ilişkilerinde NATO ortak paydasını doğurmuştur. Yine her iki ülkenin AB üyelik hedefi de ilişkilere etki eden bir diğer ortak noktadır. Bu dönemde Polonya'nın 1999'da NATO üyesi ve 2004'te de AB üyesi olması ikili ilişkilerde önemli dönüm noktaları olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Union of Soviet Socialist Republics, the bipolar world of the Cold War era went through changes, and the United States maintained its position as a superpower in the international arena. Poland, one of the former Eastern Bloc countries, thereafter turned its face to the West and developed policies aimed at securing its sovereignty and stability in the international arena. Türkiye, a NATO member, made a new start in its relations with the former Eastern Bloc countries in the post-Cold War period. It witnessed both political and economic initiatives. After the collapse of the USSR, the changing dynamics in world politics also directly changed and shaped Turkish-Polish Relations. In the new era, Poland shaped its relations with Türkiye by focusing on its political and economic priorities and the changing dynamics of the international arena. Türkiye and Poland, begin in opposite blocs before the Cold War, built closer contacts in the post-Cold War period and found opportunities for cooperation in many areas. As a NATO member, Türkiye became an important political ally for Poland, while Poland offered Türkiye new opportunities in the emerging markets of the post-Cold War era. This study analyzes the priorities and changing dynamics in Turkish-Polish relations in the post-Cold War period (1989-2004). In this context, it can be said that both sides were highly motivated to strengthen their relations, and the agreements signed during Süleyman Demirel's visit in 1993 and Lech Wałęsa's visit in 1994 served as catalyst. Both countries' shared security policies have created a unified NATO framework in Polish-Turkish relations. Likewise, the goal of the EU membership for both countries is another common factor influencing their relations. In this period, Poland becoming a member of NATO in 1999 and the EU in 2004 appear as significant turning points in bilateral relations.