Cinsel suç faillerinin kayıt ve bildirimine ilişkin yasaların kriminolojik açıdan ve Türk hukuku çerçevesinde incelenmesi
Examining the sex offender registration and notification laws from a criminological perspective and within the scope of Turkish law
- Tez No: 973232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERGÜNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
Özet
Tez çalışması, ABD'deki Megan Kanunu'ndan yola çıkarak, bu tür cinsel suçlu kayıt ve bildirim yasalarının farklı ülkelerde uygulanma şekillerini ve etkinliğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Özellikle, bu tür yasaların Türkiye'deki mevcut hukuki düzenlemeler ve kurumsal yapılar çerçevesinde uygulanabilirliği değerlendirilmektedir. Tez çalışmasında, Megan Kanunu'nun tarihçesi, amaçları ve uygulanma şekli ele alınırken, Avrupa ülkelerindeki benzer yasalarla olan farklılıklar karşılaştırmalı bir perspektifle incelenmektedir. Bunun yanı sıra, Türkiye'nin hukuki ve kurumsal altyapısı göz önünde bulundurularak, bu yasaların uygulanabilirliği kriminolojik teoriler ışığında tartışılmaktadır. Çalışmanın temel amacı, bu yasaların Türkiye'de toplum güvenliği, bireysel haklar ve suç önleme politikaları üzerindeki olası etkilerini çok boyutlu bir şekilde değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to analyze the implementation and effectiveness of sex offender registration and notification laws in different countries, based on the Megan's Law in the United States. In particular, the applicability of such laws within the framework of existing legal regulations and institutional structures in Türkiye is evaluated. The thesis examines the history, objectives, and implementation of the Megan's Law, comparing it with similar laws in European countries from a comparative perspective. Furthermore, considering Turkey's legal and institutional infrastructure, the applicability of these laws is discussed in light of criminological theories. The main objective of the study is to evaluate the potential effects of these laws on public safety, individual rights, and crime prevention policies in Türkiye in a multidimensional manner.