Görsel kültürde Orlando Furıoso etkisi
  1. Tez No: 973236
  2. Yazar: NAZPERİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİMGE ÖZER PINARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Ludovico Ariosto'nun Orlando Furioso adlı epik şiirinin farklı dönemlerde kazandığı görsel temsilleri sanat tarihi disiplini çerçevesinde incelemektedir. Çalışma, eserin yalnızca edebî yapısını değil, aynı zamanda yüzyıllar boyunca kültürel bellekte yarattığı etkileri de göz önünde bulundurarak; resim, heykel, baskı sanatı, sahne tasarımı, opera, illüstrasyon, sinema ve çağdaş sanat gibi farklı ifade biçimleri aracılığıyla nasıl yeniden üretildiğini araştırmaktadır. Ariosto'nun yaşadığı dönemden günümüze uzanan bu çok katmanlı görsel serüven, disiplinlerarası bir yaklaşımla ele alınmış; epikte öne çıkan karakterler ve sahneler ikonografik çözümlemelerle incelenmiştir. Orlando'nun deliliği teması, resim ve heykel sanatında kahramanın içsel çöküşünü dramatik biçimlerde yansıtırken; Angelica ve Ruggiero sahnesi kurtuluş ve kahramanlık temalarıyla öne çıkmıştır. Angelica ile Medoro'nun aşkı ise özellikle 18. ve 19. yüzyıl sanatında ideal aşkın temsili olarak yorumlanmıştır. Çağdaş dönemde Orlando Furioso, enstalasyon ve performans temelli sergilerde yeniden ele alınmakta; eserin alegorik yapısı izleyiciyle etkileşim kuran anlatı alanlarına dönüşmektedir. Ayrıca Barok dönemden itibaren birçok besteci, şiirden esinlenerek operalar bestelemiş; sinemada ise epik ve kahramanlık temalarıyla yeni anlatı biçimleri yaratılmıştır. Bu çalışma, Orlando Furioso'nun edebiyat, sanat tarihi ve kültürel hafıza arasındaki dinamik ilişkiler içinde yaşayan bir anlatı olarak varlığını sürdürdüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the visual representations of Ludovico Ariosto's epic poem Orlando Furioso within the framework of art history. The study explores not only the literary structure of the work but also its enduring impact on cultural memory over the centuries, analyzing how it has been reinterpreted and reproduced through various artistic media such as painting, sculpture, printmaking, stage design, opera, illustration, cinema, and contemporary art. The multifaceted visual journey of Orlando Furioso, extending from Ariosto's own time to the present day, is approached through an interdisciplinary perspective. The key scenes and characters of the epic are analyzed through iconographic interpretations. The theme of Orlando's madness is represented in painting and sculpture as a dramatic reflection of the hero's psychological collapse, while the scene of Angelica and Ruggiero emphasizes motifs of heroism and rescue. The love story of Angelica and Medoro is frequently depicted in the art of the eighteenth and nineteenth centuries as an emblem of idealized love. In contemporary art, Orlando Furioso continues to inspire installation and performance-based exhibitions that reinterpret the poem's allegorical structure through immersive, narrative environments. Moreover, since the Baroque era, many composers have adapted the poem into operas, while filmmakers have revisited its epic and heroic themes in modern cinema. This study demonstrates that Orlando Furioso persists as a living narrative, revealing the dynamic interaction between literature, art history, and cultural memory.