Görsel kültürde bir uğrak - Yavaş hareketi'nin afiş tasarımına yansıması: 'Yavaş' ve 'esnek' afiş
A moment in visual culture - Implications of the slow movement for graphic design: 'Slow' and 'flexible' poster
- Tez No: 735655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ZOR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Modern dünyanın öğretisi olan“hız”olgusuna alternatif bir çözüm olarak görülen“yavaş”, grafik tasarım özelinde yeni bir bakış açısı yaratabilme potansiyeline sahiptir. Çalışma, 2000'li yıllardan beri literatürde yavaş yemekten yavaş modaya, yavaş şehirden yavaş sanata kadar geniş bir yelpazede süregelen tartışmalara, afiş tasarımı üzerinden bir inceleme başlatmaktadır. Bu amaca yönelik olarak, doğası itibariyle tek karelik bir fikir üretim alanı olan afişin nasıl“yavaş”olabileceği sorgulanmaktadır. Politik bir hareket olan Yavaş Hareketi'nin özündeki felsefi temelleri anlamak adına çalışma“holistik”(bütüncül) bir yaklaşımı benimsiyor. Tüketim toplumu ve bunun görselliğe olan bağlılığı üzerinden fikir tarihinde eleştirel düşünce ile görsel kültür arasındaki bağı açıklamaya çalışıyor. Literatürde daha önce neredeyse ele alınmayan“Yavaş Grafik Tasarımın”kavramsal çerçevesini belirlemeye yönelik bir öneri sunuyor. Yavaşlığı, bazı seçili afiş tasarımları üzerinden inceleyerek ve Nobel ödüllü iktisatçı Daniel Kahneman'ın“hızlı”ve“yavaş”düşünme sistemi üzerinden“Yavaş Afiş”in nasıl olabileceğine yönelik yeni bir tasarım önerisi geliştiriyor. Bununla birlikte, halihazırda“Yavaş Afiş”olarak tanımlanan tasarım anlayışında diğer“yavaş”alanlarında olduğu gibi bir“elitizm”problemi ortaya çıkıyor. Çalışma, ortaya çıkan bu problemi“esneklikle”aşabilmeyi hedefliyor. Bu“esnekliği”sağlayan bir unsur olarak ise“mizah”öneriliyor. Mizah yoluyla izleyiciyi hızla yakalayıp dikkatini çekip, sonrasında derin düşünmeye geçirebilmek hedefleniyor. Son aşamada ise sanatçı-araştırmacı afiş tasarımları yaparak“yavaş”ve“esnek”afiş tasarımının nasıl olabileceğini tespit etmeye çalışıyor. Yapılan tasarımlar biçim ve içerik açısından değerlendiriliyor. Sonuç olarak tez, çalışma kapsamında geliştirilen tasarımlarla duyarlı ve yaratıcı düşünme biçimlerini harekete geçirmeyi amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
'Slow', which is considered as an alternative to the fact of 'fast" as a teaching of the modern world, has the potential of offering a new perspective in respect to graphic design. In the scope of graphic design, this thesis makes contribution to the ongoing discussions in the literature since the first years of 2000 covering a large spectrum of subjects from 'slow food' to 'slow fashion, 'Cittaslow', and 'slow art'. Towards this end, it is questioned how the art of poster, which is a single image by its very nature, can be 'slow'. This study employs a 'holistic' approach to understand and explain the philosophical roots of the Slow Movement, which is actually political movement. In this context, this study seeks to reveal the connection between critical thought and visual culture by referring to the consumer society and its dependence on the visuality. This thesis suggests a conceptual framework to the subject of 'slow graphic design' which has been largely neglected in the related literature. Drawing on an analysis of some selected poster designs, and the thinking systems of 'fast' and 'slow' by Daniel Kahneman, a Nobel prize winner economist, this thesis develops a design proposal of 'slow poster'. However, there seems to a problem of 'elitism' in the existing understanding of 'slow poster' as in other areas of 'slow'. This study aims to overcome this problem by 'flexibility'. 'Humor' is suggested as an element bringing about this 'flexibility'. Thanks to 'humor', it is sought to catch the attention of viewers, and direct them to deep thinking. In the last part, the artist-researcher designs a series of posters to indicate how 'slow' and 'fast' poster designs might be. Those posters are described and interpreted in respect to their forms and content. Consequently, the purpose of the study is to mobilize sensitive and creative forms of thinking through posters designed in the scope of this thesis.