Muhasebe meslek mensuplarının gözünden yapay zeka uygulamalarının SWOT analizi: Ankara ili örneği
SWOT analysis of artificial intelligence applications from the perspective of accounting professionals: The case of Ankara province
- Tez No: 973245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY İRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda geleneksel iş yapma biçimlerinin yerine dijitalleşmenin artması, Endüstri 4.0, yapay zekâ ve makine öğrenmesi gibi kavramların ön plana çıkmasıyla birlikte işletmelerin iş süreçlerinde önemli değişikliklere neden olmuştur. Bu dijital dönüşüm, muhasebe mesleğini de etkileyerek; e-beyanname, interaktif vergi dairesi, efatura gibi teknolojilerle muhasebe süreçlerini dönüştürmüştür. Çalışmada, Türkiye'de muhasebe mesleğinde yapay zeka uygulamalarının mevcut durumunun SWOT analiziyle belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Ankara ilinde faaliyet gösteren 124 muhasebe meslek mensuplarına muhasebe mesleğinde kullanılan yapay zeka uygulamalarının güçlü, zayıf yönleri ve fırsatların, tehditlerin belirlenmesinde betimsel ve nitel bir çalışma yöntemi uygulanarak yüz yüze görüşme teknikleri uygulanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA 12 programı ile içerik analiziyle muhasebe mesleğinde kullanılan yapay zeka uygulamalarının güçlü, zayıf yanlar ile fırsat ve tehditler dört başlık altında değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, muhasebe mesleğinde kullanılan yapay zeka uygulamalarının süreçleri basitleştirmek, zamandan tasarruf sağlamak, hataları en aza indirmek ve böylece verimliliği artırmak, iş hacminin artışıyla birlikte daha fazla gelir elde etmek, işgücü maliyetlerini azaltmak, yeni mükellef sayısını artırmak gibi güçlü yanlarının olduğu tespit edilmiştir. Zayıf yanlarının ise ekonomide işgücü ihtiyacını azaltmak ve bilgi hırsızlığını artırmak şeklinde değerlendirilmiştir. Katılımcılar, yapay zekanın muhasebe mesleğinde etkin bir şekilde kullanılabilmesi için planlama, sürekli gelişim ve güvenli entegrasyon gerektiğini vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increase in digitalization instead of traditional ways of doing business has caused significant changes in the business processes of enterprises with the prominence of concepts such as Industry 4.0, artificial intelligence and machine learning. This digital transformation has also affected the accounting profession and transformed accounting processes with technologies such as e-declaration, interactive tax office and einvoice. The study aims to determine the current status of artificial intelligence applications in the accounting profession in Turkey through SWOT analysis. In the study, face-to-face interview techniques were applied to 124 accounting professionals operating in Ankara province by applying a descriptive and qualitative study method to determine the strengths, weaknesses, opportunities and threats of artificial intelligence applications used in the accounting profession. The data obtained from the interviews were evaluated under four headings: strengths, weaknesses, opportunities and threats of artificial intelligence applications used in the accounting profession by content analysis with MAXQDA 12 program. As a result of the study, it was determined that artificial intelligence applications used in the accounting profession have strengths such as simplifying processes, saving time, minimizing errors and thus increasing efficiency, generating more revenue with the increase in business volume, reducing labor costs, increasing the number of new taxpayers. On the other hand, its weaknesses were evaluated as reducing the need for labor in the economy and increasing information theft. Participants emphasized that planning, continuous development and secure integration are required for the effective use of artificial intelligence in the accounting profession.