Deneysel akciğer nakli modelinde cerrahi teknik ve perioperatif ventilasyon stratejilerinin geliştirilmesi
Refinement of microsurgical methods and perioperative respiratory management in experimental lung transplantation
- Tez No: 973271
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU KILIÇASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Allerji ve İmmünoloji, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic Surgery, Allergy and Immunology, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dahili ve Cerrahi Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Cerrahi Araştırmalar Bilim Dalı
Özet
Akciğer transplantasyonu, son evre akciğer hastalıklarının en etkili tedavi seçeneği olmaya devam etse de; cerrahi karmaşıklık, immünolojik engeller ve uzun dönem sonuçlardaki kısıtlılıklar nedeniyle klinik uygulamada çeşitli zorluklar barındırmaktadır. Rat ortotopik akciğer transplantasyonu modeli, red mekanizmalarının anlaşılması ve yeni tedavi yaklaşımlarının değerlendirilmesi açısından önemli bir deneysel platform sunmaktadır. Ancak bu model, teknik zorlukları ve dik öğrenme eğrisi nedeniyle yaygın biçimde benimsenememiştir. Bu çalışmada, yüksek greft yaşamsallığı sağlayan, düşük maliyetli ve tekrarlanabilir bir model oluşturmak amacıyla teknik modifikasyonlar içeren yeni bir rat transplantasyon protokolü sunulmuştur. Toplam 40 transplantasyonda, geleneksel yöntem (CT) ile geliştirilen iyileştirilmiş teknik (IT) karşılaştırılmıştır. Yapılan yenilikler arasında: optimize edilmiş cuff tasarımı, baskıyı azaltan yüzeylerde atraumatik greft manipülasyonu, arter–bronş–ven sıralamasında anastomoz yapılması, kontrollü reperfüzyon için pulmoner artere geçici reklemp uygulanması ve akciğer koruyucu ventilasyon stratejileri yer almaktadır. IT grubunda cerrahi başarı anlamlı düzeyde yüksek bulunmuş (%96.3) ve erken postoperatif oksijen satürasyonunda iyileşme sağlanmıştır. Ayrıca, uzun dönem sağ kalan hayvanlarda (2–6 ay) greftin mimarisi korunmuş ve histopatolojik olarak akut red bulgularında azalma ile birlikte ilerleyici fibrotik yeniden yapılanma gözlenmiştir. Bu protokol, gelişmiş altyapı gereksinimi olmaksızın kronik red ve uzun dönem transplantasyon çıktılarının deneysel olarak incelenmesini mümkün kılan sağlam ve erişilebilir bir model olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lung transplantation remains the definitive treatment for end-stage pulmonary diseases, yet its clinical application continues to be hindered by complex surgical demands, immunological challenges, and suboptimal long-term outcomes. Animal models, particularly rat orthotopic lung transplantation, serve as essential tools for elucidating rejection mechanisms and evaluating novel therapeutic strategies. However, the steep learning curve and high technical demands have limited widespread adoption and reproducibility in preclinical studies. This study introduces a refined rat lung transplantation model incorporating several novel modifications designed to enhance procedural reliability and support long-term graft viability. A total of 40 left lung transplantations were performed, divided into two groups: Conventional Technique (CT) and Improved Technique (IT). Technical refinements included optimized cuff design, atraumatic graft handling on a pressure-absorbing platform, a sequential artery–bronchus–vein anastomosis order, and transient reclamping of the pulmonary artery for controlled reperfusion. Additionally, a tailored mechanical ventilation strategy was applied to minimize graft injury and optimize gas exchange. The IT group exhibited a significantly higher surgical success rate (96.3% vs. 53.8%), improved one-hour postoperative oxygenation, and consistent seven-day survival. Furthermore, long-term survivors (2–6 months) demonstrated preserved graft architecture and a gradual shift from acute rejection to chronic fibrotic remodeling on histopathological analysis. These findings suggest that the introduced protocol provides a reproducible, cost-effective, and technically accessible experimental platform for translational lung transplantation research. The model eliminates the need for high-cost infrastructure, offering a valuable tool for studying chronic rejection and evaluating emerging immunomodulatory approaches in a controlled and clinically relevant setting.