Kurumsal yönetim ihlalleri sonucu yaşanan skandallar: Örnek olay incelemeleri
The scandals that were experienced as a result of corporate govenance violations: Case studies
- Tez No: 973270
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KARĞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, küresel ölçekte büyük yankı uyandıran finansal skandalları kapsamlı bir şekilde incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Enron, WorldCom, Parmalat, Royal Ahold, Satyam, Kanebo, Global Crossing, HealthSouth, Lehman Brothers, İmarbank ve Demirbank gibi skandallar, yalnızca ilgili şirketlerin değil, yatırımcıların, düzenleyici kurumların ve kamuoyunun da güvenini sarsmak, finansal kırılganlığı artırmak gibi önemli sonuçlar doğurmuştur. Bu vakalar, finansal raporlama süreçlerindeki ihlallerin, kurumsal yönetim zafiyetlerinin ve yetersiz kontrol mekanizmalarının kurumsal-ekonomik ortamda nasıl ciddi krizlere yol açabildiğini göstermesi bakımından dikkat çekicidir. Çalışmada, finansal skandalların ortaya çıkış nedenleri, uygulanan hile yöntemleri, kurumsal yönetim mekanizmalarındaki eksiklikler ve şirket kültürünün bu süreçlerdeki rolü sistematik bir biçimde ele alınmıştır. Bu kapsamda, her bir vaka olayın gelişim süreci, tarafların etkilenme biçimleri ve doğurduğu sonuçlar açısından değerlendirilmiş, ayrıca ortak özellikler ve farklılıklar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Böylece hem geçmişte yaşanan skandalların anlaşılması hem de gelecekte benzer krizlerin önlenmesine yönelik çıkarımların ortaya konması amaçlanmıştır. Bu araştırma, vaka analizi yöntemi esas alınarak yürütülmüştür. Her bir skandal, kendi dinamikleriyle incelenmiş, literatürdeki akademik çalışmalar, resmi raporlar ve güvenilirliği kabul görmüş araştırma yayınlarından elde edilen bilgiler ışığında yorumlanmıştır. Bu yöntem sayesinde, çalışma yalnızca tarihsel olayların aktarımıyla sınırlı kalmayıp, kurumsal yönetim ve finansal raporlama uygulamaları açısından derinlemesine incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to examine financial scandals that have left a deep mark on global markets thorougly. Scandals like Enron, WorldCom, Parmalat, Royal Ahold, Satyam, Kanebo, Global Crossing, HealthSouth, Lehman Brothers, Imarbank, and Demirbank have had serious consequences, including increasing financial fragility and undermining the confidence of not only the companies involved, but also investors, regulators and the public. These cases are significant because they demonstrate how breaches in financial reporting processes, corporate governance weaknesses, and inadequate control mechanisms can lead to serious crises in the corporate-economic environment. The study systematically addresses the causes of financial scandals, the fraudulent methods applied, the deficiencies in corporate governance mechanisms, and the role of corporate culture in these processes. Each case is evaluated in terms of its development, the ways in which the parties are affected, and the resulting consequences. Furthermore, the common features and the differences are analyzed comparatively. This aims understanding past scandals as well as identifying implications for preventing similar crises in the future. This research was conducted using the case analysis method. Each scandal was examined based on its own dynamics and interpreted in the light of information obtained from academic studies, official reports and research publications whose reliability has been recognized. This approach not only allows the study to recount historical events but also provides an in-depth examination of corporate governance and financial reporting practices.