Antik tıp literatüründe iz sürmek: Dioskurides, De Materia Medica
Foraging through literature of ancient medicine: Dioscorides, De Materia Medica
  1. Tez No: 973284
  2. Yazar: CEREN ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN YANDIM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusu tıbbi bir el yazması olan De Materia Medica'nın Sanat Tarihi bağlamında incelenmesidir. Yüzyıllar içerisinde üretilen çeşitli nüshalarının incelenmesinin ardından, nüshaların resimleri arasındaki benzerliklerin karşılaştırmaları yapılmıştır. Antik Çağ'dan beri süregelen tıp ve eczacılık çalışmaları incelenmiş, yazarların birbirlerine verdikleri referanslar doğrultusunda tıp okullarının/ekollerinin oluşumları ve gelişimleri araştırılmıştır. Şifa kavramının akılcı ve inanç temelli gelişimleri incelenerek, Erken Hıristiyan ve Erken Bizans dönemlerinin menakıbnameleri ve Kilise Babalarının metinleri içerisinde şifa ve tıp konularının nasıl ele alındığı araştırılmıştır. İsa ve azizlerin şifa mucizelerine halkın ve yönetici kesimin bakış açıları ve İsa'nın imgelerinin yansıtılma biçimleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the examination of the medical manuscript De Materia Medica within the framework of Art History. Following the analysis of various copies produced over the centuries, comparisons have been made regarding the similarities between their illustrations. Medical and pharmaceutical practices that had persisted since Antiquity were investigated, and, in light of the intertextual references among authors, the formation and development of medical schools and traditions were explored. By addressing both the rational and religion-based dimensions of the concept of healing, this study further examines how issues of medicine and cure were treated in the hagiographies of the Early Christian and Early Byzantine periods, as well as in the writings of the Church Fathers. In addition, it considers the attitudes of both the general public and the ruling elite toward the healing miracles of Jesus and the saints, along with the representational strategies through which the images of Christ were depicted.