Premenstrual sendromda bilişsel işlevler, agresyon, dürtüselliğin değerlendirilmesi ve semptom şiddetiyle ilişkisi
Evaluation of cognitive functions, aggression, impulsivity, and their relationship with symptom severity in premenstrual syndrome
  1. Tez No: 913938
  2. Yazar: SEVDA HAJIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ŞENTÜRK CANKORUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Premenstrüel sendrom (PMS), menstrüel döngünün luteal evresinde ortaya çıkan ve foliküler evrede kaybolan psikolojik ve somatik semptomlarla karakterize edilen bir psiko-nöroendokrin bozukluktur. PMS literatüründe, Premenstrüel sendromda bilişsel süreçlerin nasıl etkilendiği konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada, PMS'si olan ve olmayan kadınların foliküler ve luteal evrelerde bilişsel işlevlerinin, agresyon ve dürtüsellik özelliklerinin araştırılması hedeflenmiştir. Araştırmanın hipotezi aşağıdakı şekildedir; 1.PMS'si olan kadınlarda sağlıklı kontrollere kıyasla foliküler fazdan luteal faza geçişte bilişsel işlevler farklılık göstermektedir ve bu bozulma semptom şiddetiyle ilişkilidir. 2.PMS tanısı olanlarda sağlıklı kontrollere kıyasla foliküler fazdan luteal faza geçişte agresyon ve dürtüsellik özellikleri farklılık göstermektedir ve PMS ile ilişkilidir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 45 PMS tanısı olan ve 45 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Gruplara, Hamilton depresyon (HAM-D) ve anksiyete ölçekleri (HAM_A), premenstrual sendrom ölçeği (PMS Ölçeği), Buss-Perry saldırganlık ölçeği (BPSÖ), Barrat dürtüsellik ölçeği; bilişsel değerlendirme için sözel bellek süreçleri testi (SBST), stroop testi, iz sürme testi A ve B, Montreal bilişsel değerlendirme ölçekleri foliküler ve luteal evrelerde olmak üzere iki kez uygulanmıştır. Bulgular: Olgu grubu katılımcılarının yaş ortalamaları (ort±SS) 29,76±6,77, kontrol grubu katılımcılarının yaş ortalamaları (ort±SS) 31,69±7,41 olarak tespit edilmiştir. Olgu grubunun % 44,44'nün (n=20), kontrol grubunun ise % 37,78'nin (n=17) evli olduğu belirlenmiştir. Olgu grubunun %44,45'nin (n=20) lise ve ortaokul mezunu, %55,55'nin (n=25) üniversite ve yüksek lisans mezunu olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubunun ise %57,78'nin (n=26) lise ve ortaokul, %42,22'nin ise (n=19) üniversite ve yüksek lisans mezunu olduğu bulunmuştur. Menstruasyon özellikleri değerlendirildiğinde premenstrual dönemde olgu grubunun %60'nın (n=27), kontrol grubunun ise %37,8'nin (n=17) dismenore yaşadığı tespit edilmiştir. Beslenme şekli incelendiğinde, premenstrual dönemde olgu grubunun %88,9'nun (n=40) kontrol grubunun ise % 62,2'nin (n=28) tatlı ve tuzlu gıda tüketiminde artış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Premenstrual syndrome (PMS) is a psycho-neuroendocrine disorder characterized by psychological and somatic symptoms that emerge in the luteal phase of the menstrual cycle and disappear in the follicular phase. In the PMS literature, there is no clear information on how cognitive processes are affected in premenstrual syndrome. This study aimed to investigate the cognitive functions, aggression, and impulsivity characteristics of women with and without PMS during the follicular and luteal phases. The hypotheses of the study are as follows: 1. In women with PMS, cognitive functions differ during the transition from the follicular phase to the luteal phase compared to healthy controls, and this impairment is related to symptom severity. 2. In women diagnosed with PMS, aggression and impulsivity characteristics differ during the transition from the follicular phase to the luteal phase compared to healthy controls, and these are associated with PMS. Materials and Methods: The study included 45 women diagnosed with PMS and 45 healthy controls. The following assessments were applied to the groups twice, during the follicular and luteal phases: Hamilton Depression Scale (HAM-D), Hamilton Anxiety Scale (HAM-A), Premenstrual Syndrome Scale (PMS Scale), Buss-Perry Aggression Questionnaire (BPAQ), Barratt Impulsiveness Scale; and for cognitive evaluation, the Verbal Memory Processes Test (VMPT), Stroop Test, Trail Making Tests A and B, and Montreal Cognitive Assessment (MoCA). Results: The mean age (mean ± SD) of the participants in the case group was 29.76±6.77, and in the control group, it was 31.69±7.41. It was determined that 44.44% (n=20) of the case group and 37.78% (n=17) of the control group were married. In the case group, 44.45% (n=20) were high school and middle school graduates, and 55.55% (n=25) were university and postgraduate graduates. In the control group, 57.78% (n=26) were high school and middle school graduates, and 42.22% (n=19) were university and postgraduate graduates. When evaluating menstrual characteristics, it was found that 60% (n=27) of the case group and 37.8% (n=17) of the control group experienced dysmenorrhea during the premenstrual period. Regarding dietary habits, it was determined that 88.9% (n=40) of the case group and 62.2% (n=28) of the control group showed an increase in sweet and salty food consumption during the premenstrual period.