Evde kılınan namazların faziletine dâir rivayetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of narrations regarding the virtue of prayers performed at home
  1. Tez No: 973283
  2. Yazar: NAGİHAN ÇELİKSOYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMETULLAH ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Hz. Peygamber (s.a.v.)“Ey insanlar! Namazlarınızı evlerinizde kılın; zira bir kimsenin farzlar dışında kıldığı en faziletli namaz, evinde kıldığı namazdır.”buyurmuştur. Bu hadisten yola çıkarak, farz namazların öncesinde ve sonrasında eda edilen sünnet ve nafile namazların, cami gibi toplu ibadet alanları yerine ev ortamında kılınmasının çeşitli hikmetleri bulunmaktadır. Bu hikmetlerin başında, evlerin manevî atmosferinin güçlendirilmesi ve bu mekânların bereketle donatılması olabilir. Konuya ilişkin tespit edilen rivâyetin tarikleri sened ve metin açısından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda bu rivâyetlerin daha çok nafile namazlarla ilgili olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Prophet (peace be upon him) said,“O people! Perform your prayers in your homes, for the most virtuous prayer a person can perform outside of the obligatory prayers is the prayer performed in his home.”Based on this hadith, there are various wisdom behind performing the sunnah and nafl prayers before and after the obligatory prayers in the home environment rather than in collective worship areas such as mosques. Among these wisdom, the strengthening of the spiritual atmosphere of homes and the blessing of these spaces may be at the forefront. The chains of transmission of the narrations identified on this subject have been examined and evaluated in terms of their chains of transmission and texts. As a result of the research, it has been concluded that these narrations are mostly related to supererogatory prayers.