Düstur I. Tertip II. Cilt (s.374-424) bağlamında bir dil incelemesi: Giriş, inceleme, metin, sözlük-dizin
A language analysis in the context of I. Order II. Volume in Düstur (pp. 374-424): Introduction, review, text, dictionary-index
  1. Tez No: 973288
  2. Yazar: DİLEK ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda Tanzimat Dönemi'nde yazılmaya başlanan Düstȗr'un Birinci Tertip, İkinci Cilt sayfa 374-424 aralığı incelenmiştir. Çalışma Giriş, İnceleme, Metin, Sözlük-Dizin ve Sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde kısaca Türk hukuk tarihine değinilip Düstȗr hakkında bilgiler verilmiştir. İnceleme bölümünde yazım özellikleri, ses olayları, sözlükteki yazımı ile metindeki yazımı birbirine uymayan sözcükler, ikili kullanımlar, istem farklılıkları, yakın anlamlı ifadeler ile Batı kaynaklı sözcükler gösterilmiştir. Metin bölümünde metni çeviri yazıya aktarırken dikkat edilen hususlar, metindeki konu başlıkları ve metnin çeviri yazıya aktarılmış hali verilmiştir. Sözlük-Dizin bölümünde dizin oluşturulurken dikkat edilen hususlardan sonra metindeki bütün kelimeler alfabetik sıralanarak anlamları verilmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmada yapılanlar kısaca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the First Order, Second Volume, pages 374-424 of Düstȗr, which started to be written during the Tanzimat Period, was analyzed. The study consists of introduction, analysis, text, glossary-index and conclusion. In the introduction, the history of Turkish law is briefly explained and information about the text of Düstȗr is given. In the analysis section, spelling features, phonetic events, words whose spelling in the dictionary and spelling in the text do not match, dual usages, differences in intention, convergent expressions and words of Western origin are shown. In the text section, the points taken into consideration while transcribing the text, the subject headings in the text and the transcribed version of the text are given. In the Dictionary-Index section, after the points to be considered when creating an index, all words in the text are listed alphabetically with their meanings. In the conclusion section, the work carried out in the study is briefly evaluated.