Mandala tasarımı eğitiminin ergenlerin mükemmeliyetçilik tutumu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mandala design training on adolescents' perfectionism attitude
  1. Tez No: 973289
  2. Yazar: ESRA NUR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİFCAN CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 14-17 yaş aralığındaki ergenlerde gözlemlenen mükemmeliyetçilik eğilimlerine yönelik olarak mandala tasarımı eğitiminin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu seçkisiz deneysel desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, Edirne ilinin Merkez ilçesinde yer alan bir lisede öğrenim gören 255 ergene Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği uygulanarak mükemmeliyetçilik düzeyi yüksek bireyler belirlenmiştir. İkinci aşamada ise bu bireyler arasından seçilen 26 ergen, rastgele atama yöntemiyle deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Araştırmada, çalışma grubunun küçük olması nedeniyle nonparametrik analiz yöntemleri tercih edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test puanları Mann-Whitney U testi ile karşılaştırılmış, her bir grubun kendi içindeki değişimi ise Wilcoxon testi ile analiz edilmiştir. Ayrıca, Cohen-d istatistiği ile programın etki büyüklüğü değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, diğer alt boyutlarda anlamlılık görülmezken, Aile Beklentileri alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p<0.05). Cohen-d istatistiği sonuçlarına göre, Mandala Tasarımı Eğitim Programı'nın Aile Beklentileri, Düzen, Ailesel Eleştiri ve Hatalara Aşırı İlgi alt boyutlarında düşük düzeyde (d=0.20), Kişisel Standartlar ve Davranışlardan Şüphe alt boyutlarında ise orta düzeyde (d=0.50) etkili olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulguları, Mandala Tasarımı Eğitim Programı'nın ergenlerin mükemmeliyetçilik tutumları üzerinde belirli ölçüde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of Mandala Design Training on perfectionism tendencies observed in adolescents between the ages of 14-17. The study was conducted using a randomized experimental design with pretest-posttest control group, one of the quantitative research methods. The research was conducted in two stages. In the first stage, individuals with high perfectionism level were determined by applying the Multidimensional Perfectionism Scale to 255 adolescents studying in a high school in the central district of Edirne province. In the second stage, 26 adolescents selected among these individuals were randomly assigned to experimental and control groups. In the study, nonparametric analysis methods were preferred due to the small size of the study group. The pretest and posttest scores of the experimental and control groups were compared using the Mann-Whitney U test, and the change within each group was analyzed using the Wilcoxon test. In addition, the effect size of the program was evaluated with Cohen-d statistics. According to the findings of the study, statistically significant differences were found in the Parental Expectations sub-dimension (p<0.05), while other sub-dimensions were not significant. According to the results of Cohen-d statistics, it was determined that the Mandala Design Training Program was effective at a low level (d=0.20) in the sub-dimensions of Parental Expectations, Organization, Parental Criticism and Concern over Mistakes and at a medium level (d=0.50) in the sub-dimensions of Personal Standards and Doubting. The findings of the study show that the Mandala Design Training Program is effective on adolescents' perfectionism attitudes to a certain extent.