ICF temelli erişkin doğumsal kalp hastalığı ölçek geliştirme çalışması
ICF--based adult congenatal heart dasease scale development study
- Tez No: 973287
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Erişkin DKH popülasyonunun büyümesiyle birlikte sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Uluslararası İşlevsellik, Yetiyitimi ve Sağlık Sınıflandırması (ICF), değerlendirmeler için kapsamlı bir çerçeve sunmaktadır. Ancak, erişkin DKH'li bireylere özgü, ICF temelli bir ölçüm aracı bulunmamaktadır. Çalışma, ICF temelli, hastalığa özgü bir yaşam kalitesi ölçeği geliştirmeyi amaçlamaktadır. Uzman deneyimleri ve literatür taramasıyla 39 ICF kodu belirlendi. Uzmanla yapılan iki aşamalı değerlendirme sonucunda 21 kod seçilerek 18 maddelik taslak ölçek oluşturuldu. Erişkin DKH olan 100 hastaya geliştirilen ICF Temelli Erişkin DKH Ölçeği, Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF) ölçekleri uygulandı. 2 hafta sonra test- tekrar test analizi için ölçek tekrar uygulandı. Açımlayıcı faktör analizi, ölçeğin dört faktörlü olduğunu ve toplam varyansın %54'ünü açıkladığını gösterdi. Doğrulayıcı faktör analiziyle modelin veriye iyi düzeyde uyum sağladığı belirlendi. Ölçeğin iç tutarlılığı yüksek bulundu (Cronbach alfa=0,858) ve test–tekrar test analizi mükemmel güvenilirlik gösterdi (ICC=0,968, %95 GA: 0,931–0,985; p<0,001). Uyum geçerliliği analizinde, ölçek SF-36 ve WHOQOL-BREF ile tüm alt boyutlarda farklı düzeylerde ilişki gösterdi. Fiziksel Fonksiyon (r=0,810; p<0,001) alt boyutuyla mükemmel derece, Bedensel Boyut ile (r=0,713; p<0,001) çok iyi düzeyde ilişkiliydi. ROC analizi sonucunda, SF-36 Fiziksel Fonksiyon alt boyutu referans alınarak kesme puanı 63,5 belirlendi. AUC değeri 0,941 (p<0,001) ile ölçeğin mükemmel ayırt ediciliğe sahip olduğu gösterildi. ICF Temelli Erişkin DKH Ölçeği; yapı ve uyum geçerliliği analizleriyle desteklenmiş, erişkin DKH popülasyonunda yaşam kalitesini çok boyutlu olarak değerlendirebilen ve klinik kullanım için geliştirilen ilk geçerli ve güvenilir ölçme aracıdır.
Özet (Çeviri)
The growth of the adult congenital heart disease (ACHD) population highlights the importance of assessing health-related quality of life. The International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF) provides a comprehensive framework for assessment. However, there is no ICF-based measurement tool specific to adults with CHD. This study aims to develop an ICF-based, disease-specific quality of life scale. Through expert experience and literature review, 39 ICF codes were identified. Following a two-stage expert evaluation, 21 codes were selected, resulting in an 18-item draft scale. The developed ICF-Based Adult CHD Scale, Short Form-36 Quality of Life Scale (SF-36), and World Health Organization Quality of Life-BREF (WHOQOL-BREF) scales were administered to 100 adults with CHD. The scale was re-administered two weeks later for test–retest analysis. Exploratory factor analysis revealed a four-factor structure, explaining 54% of the total variance. Confirmatory factor analysis indicated that the model showed a good level of fit to the data. The internal consistency of the scale was high (Cronbach's alpha = 0.858), and the test–retest analysis demonstrated excellent reliability (ICC = 0.968, 95% CI: 0.931–0.985; p < 0.001). In the concurrent validity analysis, the scale showed varying levels of correlation with all subdimensions of SF-36 and WHOQOL-BREF. It showed an excellent correlation with the Physical Function subscale (r = 0.810; p < 0.001) and a strong correlation with the Physical Dimension (r = 0.713; p < 0.001). Based on ROC analysis, the cut-off point was determined as 63.5 using the SF-36 Physical Function subscale as the reference. The AUC value of 0.941 (p < 0.001) demonstrated excellent discriminative ability of the scale. The ICF-Based Adult CHD Scale, supported by construct and model fit validity analyses, is the first valid and reliable measurement tool developed for clinical use that can comprehensively assess the quality of life in the adult CHD population.