Eğitim müdahalesinin çiftçilerin pestisit kullanımına yönelik bilgi, tutum ve davranışlarına etkisi
The effects of the training intervention on farmers' knowledge, attitudes, and behaviors towards pesticide use
  1. Tez No: 973293
  2. Yazar: NÜKET PANCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ MERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada eğitim müdahalesinin çiftçilerin pestisit kullanımına yönelik bilgi, tutum ve davranışlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Aralık 2024- Nisan 2025 arasında Kırklareli belde ve köylerinde 40 çiftçi ile müdahale çalışması olarak yürütülmüştür. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ve Pestisit Kullanımına Yönelik Bilgi, Tutum ve Davranış Ölçeği (PBTDÖ) yardımıyla yüz yüze toplanmıştır. PBTDÖ araştırma sırasında geliştirilmiştir. Metodolojik tipte yürütülen bu çalışma 480 çiftçiyle Mart-Aralık 2024 arasında gerçekleştirilmiştir. Literatüre dayalı 108 maddelik taslak ölçek oluşturulmuş; kapsam geçerliliği, görünüş geçerliliği, yapı geçerliliği incelenmiştir. Analizlerde toplam varyansın %71,23'ünü açıklayan, 30 madde ile üç faktörden oluşan (Bilgi, Tutum, Davranış) bir yapı elde edilmiştir. Bu üç faktörlü yapı iyi uyum göstermiş ve model doğrulanmıştır. Ölçeğin Genel, Bilgi, Tutum, Davranış boyutlarının Cronbach alfa değerleri sırasıyla 0,919, 0,976, 0,918, 0,901 hesaplanmıştır. Sonuç olarak, PBTDÖ'nin geçerli ve güvenilir olduğu saptanmış ve müdahale araştırmasında kullanılmıştır. Tamamı erkek olan çiftçilerin medyan yaşı 55 (26-77), %57,5'i ilkokul mezunudur. Çiftçilerin eğitim öncesi, eğitim sonrası ve pestisit uygulaması sonrası Genel boyut ve Bilgi, Tutum, Davranış düzeyi alt boyut puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p<0,01). Farkın kaynağı incelendiğinde; katılımcıların eğitim öncesine göre eğitim sonrası ve pestisit uygulaması sonrası Genel boyut ve Bilgi, Tutum, Davranış düzeyi alt boyut puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek belirlenmiştir (p<0,05). Çiftçilerin eğitim sonrası puan ortalamasına göre pestisit uygulaması sonrası puan ortalaması Bilgi düzeyi alt boyutunda düşük (p=0,000); Davranış düzeyi alt boyutunda yüksek belirlenmiştir (p=0,000). Eğitim müdahalesi çiftçilerin güvenli pestisit kullanımına yönelik bilgi, tutum ve davranışlarına katkı sağlamaktadır. Eğitim programları yaygınlaştırılarak çiftçilerin pestisitlere yönelik bilgi ve farkındalık düzeyleri artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the effects of the training intervention on farmers' knowledge, attitudes and behaviors towards pesticide use and was conducted as an interventional study with 40 farmers in the discritcs and villages of Kırklareli between December 2024 and April 2025. The data were collected face-to-face with the help of Personal Information Form and Pesticide Use Knowledge, Attitude and Behavior Scale (PKABS), which was developed during the study. This methodological study was conducted with 480 farmers between March and December 2024. A 108-item draft scale based on literature was created and its content validity, face validity and construct validity were examined. In the analyses, a structure consisting of 30 items and three factors (Knowledge, Attitude, Behavior) was obtained, explaining 71.23% of the total variance. This three-factor structure showed good fit and the model was confirmed. Cronbach alpha values of the General, Knowledge, Attitude and Behavior dimensions of the scale were calculated as 0.919, 0.976, 0.918 and 0.901, respectively. As a result, it was found that PKABS was valid and reliable and was used in the intervention study. The median age of the farmers, all of whom were male, was 55 (26-77), 57.5% of whom were primary school graduates. A statistically significant difference was detected between the General dimension and Knowledge, Attitude and Behavior sub-dimension scores of the farmers before the training, after the training and after the pesticide application (p<0.01). When the source of the difference was examined, the participants' General dimension and Knowledge, Attitude and Behavior level sub-dimension mean scores were found to be statistically and significantly higher after the training and after the pesticide application compared to before the training (p<0.05). According to the post-training mean score of the farmers, the mean score after the pesticide application was low in the Knowledge level sub-dimension (p=0.000), and high in the Behavior level sub-dimension (p=0.000). Training intervention contributes to farmers' knowledge, attitudes and behaviors regarding safe pesticide use. Training programs must be expanded and farmers' knowledge and awareness levels regarding pesticides must be increased.