Non-destructive determination of porosity amount in Al6061 weldments using impulse excitation technique
Al6061-T6 kaynaklı birleşimlerde gözenekliliğin darbe uyarım tekniği ile tahribatsız olarak belirlenmesi
  1. Tez No: 973334
  2. Yazar: BEYZA TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gözeneklilik, TIG kaynaklı alüminyum alaşımlarında sıkça rastlanan ve özellikle havacılık uygulamalarında rijitlik, mukavemet ve yorulma dayanımını olumsuz etkileyen bir kusurdur. Bu çalışmada, Al6061-T6 kaynaklı numunelerde gözeneklilik seviyesinin tespiti ve nicel olarak belirlenmesi için Darbe Uyarım Tekniği'nin (DUT) tahribatsız ve düşük maliyetli bir yöntem olarak uygulanabilirliği araştırılmıştır. Farklı gözeneklilik seviyelerine sahip numuneler; kaynak akımı, koruyucu gaz basıncı ve kaynak öncesi su koşullandırması değiştirilerek üretilmiştir. Gözenek miktarı X-ışını radyografisi ile nicel olarak belirlenmiş, mekanik performansı değerlendirmek amacıyla mikroyapı incelemeleri, sertlik ölçümleri ve üç nokta eğme testleri gerçekleştirilmiştir. Numunelerin titreşimsel tepkileri mekanik darbelerle elde edilmiş, rezonans frekansları ve sönüm karakteristikleri FFT analiziyle değerlendirilmiştir. Toplam gözenek alanı ile sönümlenme değerleri arasında belirgin bir korelasyon tespit edilmiş ve artan porozitenin titreşim enerjisinin daha fazla sönümlenmesine yol açtığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, DUT'nin gözeneklilik seviyesindeki farklılıklara karşı duyarlı olduğunu ve alüminyum alaşımı kaynaklarında hızlı kalite değerlendirmesi için pratik, tamamlayıcı bir tahribatsız yöntem olarak kullanım için umut vaat ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Porosity is a common defect in TIG-welded aluminum alloys that compromises stiffness, strength, and fatigue resistance, posing a critical concern in aerospace applications. This study investigates the applicability of the Impulse Excitation Technique (IET) as a non-destructive, cost-effective method for detecting and quantifying porosity in Al6061-T6 weldments. Welded specimens with varying porosity levels were produced by adjusting welding current, shielding gas pressure, and pre-weld water conditioning. Porosity levels were quantified using X-ray radiography, while microstructural observations, hardness measurements, and three-point bending tests were conducted to evaluate mechanical performance. Vibrational responses were obtained through mechanical excitation, and resonant frequencies and damping characteristics were analyzed via FFT. A clear correlation was identified between total pore area and damping, confirming that higher porosity leads to increased energy dissipation. The results indicate that the IET is sensitive to the variations in the porosity level and shows promise as a practical, supplementary non-destructive method for rapid quality assessment in aluminum alloy welds.