Çocuk ve Yuva mecmuası üzerine bir inceleme
A study on Çocuk ve Yuva magazine
- Tez No: 973386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZDARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
“Çocuk ve Yuva Mecmuası Üzerine Bir İnceleme (1953-1983)”isimli tezde, üç yüz yirmi dokuz sayıdan oluşan bu mecmuada bulunan metinler tür bazlı olarak kronolojik bağlamda okunmuştur. Ortaya konulan metinlerin kısaca özetlerine yer verilerek gerçekleştirilen sistemsel dizinle beraber mecmuanın tanıtılması amaçlanmıştır. Mecmua, tarihsel bir bakış açısıyla ele alınmıştır. İçerisinde yer alan türlerin okura yansımaları ortaya konmuştur. Gerek yetişkinleri yönlendirmek gerekse çocukları eğitmek için ortaya konmuş olan bu mecmua, yetişkinler aracılığıyla toplumu yani sosyolojik yapıyı etkilerken çocuklar aracılığıyla da bireysel gelişim üzerinden pedagojik yapıyı şekillendirmektedir. Etkiyi daha yakından ve daha net olarak görebilmek adına mecmuada çeşitli sınıflandırmalara başvurulmuştur. Bu sınıflandırmaların bireyi ve toplumu şekillendirdiği görülür. Gerçekleştirilen çalışmamızla sonuçta ise üç temel olguya ulaşılmıştır. En açık olanı yetişkinlerin pedagojik olarak bir bilince ulaşarak mecmuayı kendilerine rehber edindiği iken diğer ulaşılan nokta ise çocukların gelişim süreçlerinde kritik dönemleri sorunsuz atlatabilmelerine yönelik eğitici içeriklerin ortaya konmuş olmasıdır. Bunların dışında en temelde ulaşabileceğimiz çıkarım ise dönemin zihniyetinin mecmua üzerindeki şekillendirici etkisidir. Genel çerçeveden görerek bütünden parçaya anlamlı ve derin bir çalışma imkânı sunarak edebiyatın ve ortaya koyduğu türlerin pek çok nedenden etkilendiğini bir kez daha ortaya koymuş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the thesis titled“Çocuk ve Yuva A Rewiev On The Magazine (1953-1983)”, the texts found in this magazine, which consists of three hundred and twenty-nine issues, were read in chronological context based on genre. It is aimed to introduce the journal together with the systematic index, which is carried out by providing brief summaries of the revealed texts. Mecmua is considered from a historical point of view. The reflections of the species included in it to the reader are revealed. Gotta educate children and adults to direct, which was introduced to this magazine, so while the sociological structure affects society through adults, children on individual development through pedagogical structure shaping. In order to more clearly see the effect more closely and magazines in various classifications were applied. It is seen that these classifications shape the individual and society. Results of our studies on three basic facts revealed. The most obvious one is that adults have taken the magazine as their guide by reaching a consciousness pedagogically, while the other point reached is that educational content has been put forward for children to be able to get through critical periods in their development processes without problems. Apart from these, the most basic inference we can reach is the shaping effect of the mentality of the period on mecmua. By providing the opportunity for a meaningful and profound study from the whole to the part by seeing from the general framework, he has once again shown that literature and the genres it reveals are influenced by many reasons.