Lise öğrencilerinin öznel iyi oluşu ile maneviyat düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between high school students' subjective well-being and levels of spirituality
  1. Tez No: 973402
  2. Yazar: SABRİYE BETÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK SÖYLEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinin öznel iyi oluşu ile maneviyat düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca araştırmada öznel iyi oluş ve maneviyatın cinsiyete, lise türüne ve yaşa göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, lise öğrencilerinin öznel iyi oluşları ile maneviyat düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını belirlemek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılının 1. döneminde, Eskişehir ilinin merkezinde yer alan Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kız Meslek Anadolu Lisesi ve Fen Lisesinde öğrenim gören 10. 11. ve 12. sınıf 1226 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği, Maneviyat Ölçeği ve lise öğrencilerinin demografik bilgilerine ulaşmak için araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22 İstatistik Paket Programında analiz edilmiştir. Araştırmada cinsiyete, lise türüne ve yaşa göre öznel iyi oluş ve maneviyat puanları belirlenmiştir. Buna göre öznel iyi oluş düzeylerinin; erkeklerde kızlara göre daha yüksek olduğu, lise türüne göre farklılığın anlamlı olduğu, yaş düzeyinde farkın anlamlı olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Maneviyat düzeylerinin; cinsiyete göre anlamlı olmadığı, lise türüne göre farklılığın anlamlı olduğu, yaş düzeyinde farkın anlamlı olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına göre öznel iyi oluş ile maneviyat arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmakta ve manevi başa çıkma, manevi yaşantı, manevi hoşnutluk, anlam arayışı, bağlantı ve tabiatla uyum öznel iyi oluşun yüzde 29'unu açıkladığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlara ek olarak bulgular, ilgili alanyazın bilgileri çerçevesinde tartışılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between high school students' subjective well-being and their levels of spirituality. Additionally, the research aimed to find out if subjective well- being and spirituality varied based on gender , type of high school and age work or not. A relational screening model was employed to identify whether a significant relationship exists between the subjective well-being and spirituality levels of high school students. The study group consisted of 1,226 high school students from various types of high schools (Anatolian high school,Vocational and Technical Anatolian High School, Social Sciences high School, Anatolian Religious vocational high school. Girls Vocational Anatolian High School, and Science High School) located in the central district of Eskişehir during the first semester of the 2021-2022 academic year. The research utilized the Adolescent Subjective Well-Being Scale, Spirituality Scale, and a Personal Information Form prepared by the researcher to obtain demographic information from the participants. The data collected from the stüdyo was analyzed using SPSS 22. In the study, subjective well-being and spirituality scores were determined according to gender, high school type and age. Accordingly, subjective well-being levels; It was found that it was higher in boys than girls, the difference was significant according to high school type, and the difference was not significant at age level. Spirituality levels; It was concluded that the difference was not significant according to gender, the difference was significant according to high school type, and the difference was not significant at age level. According to the research findings, there is a positive significant relationship between subjective well-being and spirituality, and it has been concluded that spiritual coping, spiritual experience, search for meaning, spiritual satisfaction, connection and harmony with nature explain 29 percent of subjective well-being. In addition to these results, the findings were discussed within the framework of relevant literature and suggestions were presented.