Yozgat ilinde yetiştirilen“chandler”ceviz çeşidi meyvelerinin pomolojik ve kimyasal özelliklerine bazı ekolojik faktörlerin etkisi
The effect of some ecological factors on pomological and chemical properties of“chandler”walnut variety fruit grown in Yozgat
  1. Tez No: 973408
  2. Yazar: EMİNE ESRA ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KELES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Yozgat İli' nde karasal iklim koşullarında yetiştirilen“Chandler”çeşidi ceviz meyvelerinin pomolojik ve biyokimyasal özelliklerine rakımın etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. 2022 ve 2023 yıllarında Yozgat İli ve İlçeleri' nde belirlenmiş dört farklı ceviz bahçesinde yürütülmüştür. 8-10 yaş arasında, aynı bakıya sahip ve benzer kültürel işlemlerin uygulandığı bahçeler Yozgat il merkezine bağlı Osmanpaşa Köyü' nde (1350 metre), Kadışehri İlçesi' ne bağlı Kabalı Köyü' nde (1150 metre), Şefaatli İlçesi' ne bağlı Cıcıklar Köyü' nde (950 metre) ve Yerköy İlçesi' ne bağlı Arifoğlu Köyü' nde (750 metre) bulunmaktadır. İki yıllık verilerin ortalamalarına dayalı olarak Temel Bileşen Analizi (PCA) hem pomolojik hem de biyokimyasal parametrelerdeki değişimlerin rakımla ilişkisini önemli derecede açıklamıştır. Pomolojik sonuçlar Arifoğlu-750 lokasyonu meyvelerinin muhtemelen daha uzun vejetasyon dönemi ve sıcak iklim dolayısıyla kabuklu meyve ağırlığı (13,10 g), iç ağırlık (5,91) ve randıman (%44,88) gibi üstün kalite özellikleri ortaya koyduğunu göstermiştir. Cıcıklar-950 lokasyonu meyveleri ise renklenme kriterlerinde daha yüksek“a”değeri (6,18) ve Arifoğlu-750' den sonraki en optimum boyut özelliklerini sunmuştur. Biyokimyasal veriler incelendiğinde ise Cıcıklar-950 lokasyonu meyveleri en yüksek kateşin (362,41 µg/g), kafeik asit (328,35 µg/g) ve linolenik asit (%15,96) seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir. Osmanpaşa-1350 lokasyonuna ait meyvelerde linoleik asit %60,74 ve oksalik asit %4,41 olurken, Arifoğlu-750 ise sıcak koşullara adaptasyonun bir göstergesi olan oleik asit (%16,91) birikimi ile öne çıkmıştır. Çalışma sonucunda düşük rakımlı bölgelerin meyve kalitesi ile ilişkili pomolojik özellikleri uyardığı (Arifoğlu-750), orta rakımlı bölgelerin ise daha dengeli biyoaktif bileşik birikimini desteklediği belirlenmiştir (Cıcıklar-950). Sonuçların bütünü düşünüldüğünde 950 metre rakımda bulunan Cıcıklar-950 lokasyonuna ait meyvelerin hem biyokimyasal hem de pomolojik özellikleri birleştirerek daha dengeli meyveler oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of altitude on the pomological and biochemical characteristics of“Chandler”walnut (Juglans regia L.) fruits grown under continental climate conditions in Yozgat Province, Türkiye. The research was conducted in 2022 and 2023 across four selected walnut orchards located in different districts of Yozgat. The orchards, consisting of 8–10-year-old trees with similar exposure and cultural practices, were situated in Osmanpaşa village (1350 m, Yozgat central district), Kabalı village (1150 m, Kadışehri district), Cıcıklar village (950 m, Şefaatli district), and Arifoğlu village (750 m, Yerköy district). Principal Component Analysis (PCA), based on the average of two years of data, explained a significant portion of the variation in both pomological and biochemical parameters in relation to altitude. Pomological results indicated that fruits from the Arifoğlu-750 location exhibited superior quality traits, such as nut weight (13.10 g), kernel weight (5.91 g), and kernel ratio (44.88%), likely due to the longer vegetation period and warmer climate at lower altitudes. Fruits from the Cıcıklar-950 site showed a higher“a”color value (6.18), indicating enhanced pigmentation, and presented the second-best size characteristics after Arifoğlu. Biochemical analysis revealed that fruits from the Cıcıklar-950 location had the highest levels of catechin (362.41 µg/g), caffeic acid (328.35 µg/g), and linolenic acid (15.96%). Fruits from the Osmanpaşa-1350 site contained the highest levels of linoleic acid (60.74%) and oxalic acid (4.41%), while the Arifoğlu-750 site stood out with a high accumulation of oleic acid (16.91%), which is considered an indicator of adaptation to warmer conditions. In conclusion, low-altitude regions (Arifoğlu-750) favored the development of superior pomological traits, whereas mid-altitude areas (Cıcıklar-950) supported a more balanced accumulation of bioactive compounds. Overall, the Cıcıklar-950 location (950 m) produced fruits that integrated both pomological and biochemical qualities, suggesting it as the most balanced site among those studied.