Covid 19 pandemi döneminde ABD, Almanya ve Türkiye'de vergi politikaları ve kamu harcaması uygulamalarının işsizlik üzerindeki etkileri
The effects of tax policies and public expenditure practices on unemployment in the United States, Germany, and Turkey during the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 973420
  2. Yazar: SALİH SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEBİ KONUKCU ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Covid-19 pandemisi, küresel düzeyde yalnızca sağlık sistemlerini değil, aynı zamanda işgücü piyasalarını da derinden etkilemiş ve birçok ülkede işsizlik oranlarında belirgin artışlara yol açmıştır. Bu süreçte hükümetler, ekonomik daralmayı hafifletmek ve istihdamı korumak amacıyla genişleyici maliye politikaları devreye sokmuşlardır. Bu çalışmada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya ve Türkiye'nin pandemi öncesi ve pandemi döneminde uyguladığı maliye politikaları ile işsizlik oranları karşılaştırmalı bir bakış açısıyla incelenmiştir. Çalışmada 2016, 2020 ve 2022 yıllarına ait kamu harcamalarının GSYH'ye oranı, vergi gelirlerinin GSYH'ye oranı ve işsizlik oranları değerlendirilmiş; pandemi sürecinde devreye alınan mali tedbirlerin istihdam üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, ABD'de doğrudan transferler ve kapsamlı destek paketleri işsizlikte hızlı bir toparlanma sağlamıştır. Almanya'da ise kısa çalışma ödeneği (Kurzarbeit) gibi hedefe yönelik programlar işsizliği sınırlı düzeyde tutarken, mali disiplin ile istikrar arasındaki denge korunmuştur. Türkiye'de ise kamu harcamalarının artırılmasına rağmen yapısal işgücü sorunları ve vergi gelirlerindeki daralma nedeniyle işsizlik oranı pandemi döneminde daha yüksek seyretmiştir. Sonuç olarak, maliye politikaları kriz dönemlerinde işgücü piyasalarını desteklemede kritik bir araç olmakla birlikte, ülkelerin kurumsal kapasiteleri ve ekonomik yapıları nedeniyle farklı düzeylerde etkinlik göstermektedir. Çalışma, karşılaştırmalı analiz yoluyla maliye politikalarının istihdam üzerindeki etkilerine dair önemli bulgular ortaya koymakta ve gelecekte benzer krizlere yönelik politika tasarımlarına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has profoundly affected not only healthcare systems but also labor markets worldwide, leading to significant increases in unemployment rates in many countries. During this period, governments implemented expansionary fiscal policies to mitigate economic contraction and protect employment. This study comparatively examines the fiscal policies and unemployment rates of the United States (USA), Germany, and Turkey before and during the pandemic. Public spending as a share of GDP, tax revenues as a share of GDP, and unemployment rates for the years 2016, 2020, and 2022 are evaluated, and the impacts of fiscal measures introduced during the pandemic on employment are analyzed. The findings indicate that in the USA, direct transfers and comprehensive support packages enabled a rapid recovery in unemployment. In Germany, targeted programs such as short-time work allowance (Kurzarbeit) limited the rise in unemployment while maintaining a balance between fiscal discipline and economic stability. In Turkey, however, despite the increase in public spending, structural labor market issues and a decline in tax revenues resulted in persistently higher unemployment rates during the pandemic. In conclusion, although fiscal policies serve as a critical tool in supporting labor markets during crises, their effectiveness varies depending on institutional capacity and economic structures. This comparative analysis provides significant insights into the employment effects of fiscal policies and offers guidance for policy design in future crises.