Nar suyundaki alternaria toksinlerinin gideriminde adsorbentlerin ve ultraviyole (UV-C) ışık uygulamasının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of adsorbents and ultraviolet (UV-C) light application in the removal of alternaria toxins in pomegranate juice
  1. Tez No: 973421
  2. Yazar: FERİDE SULTAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, nar suyunda bulunan Alternaria toksinlerinin giderimi amacıyla ultraviyole (UV-C) ve adsorpsiyon uygulamaları denenmiş ve bu uygulamaların nar suyunun temel kalite parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. UV-C uygulaması toksin gideriminde etkili bulunmuş ve uygulama süresi arttıkça giderim oranlarının yükseldiği gözlenmiştir. En yüksek giderim alternariol (AOH) için gerçekleşmiş, 16 saat UV-C uygulamasında %60'tan fazla azalma sağlanmıştır. AOH'dan sonra en fazla azalma gösteren toksin alternariol monometil eter (AME) olmuştur. Bu bulgular, UV-C'nin Alternaria toksinlerinin kontrolünde güçlü bir alternatif yöntem olabileceğini ortaya koymaktadır. Adsorpsiyon çalışmalarında aktif karbon, bentonit, pekmez toprağı, polivinilpirolidon (PVP), jelatin ve nar kabuğu tozunun Alternaria toksinlerini adsorbe etmedeki etkinliği değerlendirilmiştir. Bentonit ve PVP, AOH gideriminde etkili olurken, jelatin yalnızca AME üzerinde anlamlı etki göstermiştir (p<0.05). Alternaria toksinlerinin adsorbe edilmesinde en etkili adsorbentin aktif karbon olduğu belirlenmiştir. %2 oranında aktif karbon, AOH ve AME için %60'ın üzerinde, tenuazonik asit (TeA) için ise %40'ın üzerinde azalma sağlamıştır. %4 oranında aktif karbon uygulaması; TeA, AOH ve AME düzeylerinde sırasıyla %63.04-66.98, %93.32-96.67, %71.62-73.93 oranında yüksek düzeyde bir azalma sağlamıştır. UV-C uygulaması toplam monomerik antosiyanin içeriğinde %60'tan fazla azalmaya yol açarken, adsorpsiyon uygulamalarında özellikle pekmez toprağı, pH ve titrasyon asitliği üzerinde büyük bir değişime neden olmuştur. Sonuç olarak, UV-C ve aktif karbon uygulamaları toksin gideriminde umut vaat eden yöntemler olarak belirlenmiştir. Alternaria toksinlerinin riskleri dikkate alındığında, bu alanda daha fazla araştırma yapılması ve yasal düzenlemeler getirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, ultraviolet (UV-C) and adsorption applications were tested for the removal of Alternaria toxins found in pomegranate juice, and the effects of these applications on the basic quality parameters of pomegranate juice were examined. The UV-C application was found to be effective in toxin removal, and it was observed that the removal rates increased as the application time increased. The highest removal rate was achieved for alternariol (AOH), with a reduction of over 60% after 16 hours of UV-C application. The toxin showing the next highest reduction after AOH was alternariol monomethyl ether (AME). These findings suggest that UV-C could be a powerful alternative method for controlling Alternaria toxins. In adsorption studies, the effectiveness of activated carbon, bentonite, molasses soil, polyvinylpyrrolidone (PVP), gelatin, and pomegranate peel powder in adsorbing Alternaria toxins was evaluated. Bentonite and PVP are effective in removing AOH, while gelatin has only shown a significant effect on AME (p<0.05). Activated carbon was determined to be the most effective adsorbent in the adsorption of Alternaria toxins. A 2% concentration of activated carbon resulted in a reduction of over 60% for AOH and AME, and over 40% for tenuazonic acid (TeA). The application of 4% activated carbon resulted in a high reduction of 63.04-66.98%, 93.32-96.67%, and 71.62-73.93% in TeA, AOH, and AME levels, respectively. UV-C application caused a reduction of over 60% in total monomeric anthocyanin content, while adsorption applications caused significant changes in molasses soil, pH, and titration acidity. As a result, UV-C and activated carbon applications have been identified as promising methods for toxin removal. Considering the risks associated with Alternaria toxins, further research and legal regulations in this area are recommended.