Atık nesneden sanat nesnesine; Porselenin ileri dönüşümü
From waste object to art object; Advanced transformation of porcelain
- Tez No: 973427
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA MANT MENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte çoğalan üretimler ve buna bağlı tüketim çılgınlığı atık sorununu ortaya çıkartmıştır. Bu büyük sorun, özellikle endüstriyel atık olarak karşımıza çıkar. Atık nesnelerin neden olduğu çevresel zararı durdurmak ve azaltmak için atık yönetim projeleri farklı çözümler sunar. Bu projelerin geneli üretime geri dönüşü hedefler. Geri dönüşüm sadece üretim alanlarında yapılabilen, enerji ve emek isteyen, aynı zamanda masraflı bir uygulamadır. Daha pratik ve ekonomik bir çözüm olan“ileri dönüşüm”yöntemi ise atık nesneleri onararak, yenileyerek veya başka bir amaçla kullanarak yeni bir şey yaratmayı, nesneye değer eklemeyi hedefler. İleri dönüşüm kavramı geçmişten günümüze sanata getirdiği yeni biçimsel ifade ile sanatın dönüşümünün de bir parçası olmuştur. Atık nesne ile ileri dönüşüm, 20.yy' dan günümüze kadar Kübizm, Dadaizm, Postmodernizm, Kavramsal Sanat gibi farklı sanat akımları içerisinde bir ifade aracı olarak kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında ileri dönüşüm yöntemi ile atık porselenlerin sanat eserine dönüşümüne örnekler verilip uygulama yapılarak, günümüz sanatında ileri dönüşüm bilincinin oluşturulmasına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Göz alıcı estetiğe ve güzelliğe sahip, yarı saydam, sert ve aynı zamanda kırılgan ürün olarak tanımlanan porselen, dünya tarihinde genellikle kullanım eşyası ve sanatsal obje olarak kullanılmıştır. Porselen, günümüzde sanatçıların alternatif materyal arayışı ile kavramsal bir nitelik kazanmıştır. Çalışmalarına atık porselenleri dâhil eden“Robert Strati”,“Bouke De Vries”,“Yee Soo-kyung”ve“Glen Martin Taylor”,“Julian Schnabel”örnek sanatçı olarak incelenmiştir. Ayrıca elde edilen yazılı ve görsel veriler ışığında sektörün en büyük porselen fabrikalarından birinde uygulama projesi yapılmıştır. Atık haline gelen ve mali değerini yitiren pişmiş porselen parçaları ileri dönüşüm yöntemi ile yeniden yapılanma sürecine girmiş ve bu süreçte parçalar bütünleşip sanat eserine dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increasing production with the industrial revolution and the consumption frenzy associated with it have revealed the waste problem. This big problem is encountered especially as industrial waste. Waste management projects offer different solutions to stop and reduce the environmental damage caused by waste objects. Most of these projects aim to return to production. Recycling is an application that can only be done in production areas, requires energy and labor, and is also costly. The“upcycle”method, which is a more practical and economical solution, aims to create something new and add value to the object by repairing, renewing or using it for another purpose. The concept of upcycling has also been a part of the transformation of art with the new formal expression it has brought to art from the past to the present. Upcycling with the waste object has been used as a means of expression in different art movements such as Cubism, Dadaism, Postmodernism, Conceptual Art from the 20th century to the present. In this thesis, it is aimed to contribute to the creation of up-cycling awareness in today's art by giving examples of the transformation of waste porcelain into works of art with the up-cycling method. Porcelain, which is defined as a translucent, hard and at the same time fragile product with eye-catching aesthetics and beauty, has generally been used as a utility and artistic object in world history. Porcelain has gained a conceptual quality with the search for alternative materials by artists today.“Robert Strati”,“Bouke De Vries”,“Yee Soo-kyung”and“Glen Martin Taylor”,“Julian Schnabel”who included waste porcelain in their works, were studied as exemplary artists. In addition, in the light of the written and visual data obtained, an application project was made in one of the largest porcelain factories of the sector. The terracotta pieces, which became waste and lost their financial value, entered the restructuring process with the upcycle method, and in this process, the pieces were integrated and turned into works of art.