Bazı tıbbi ve aromatik bitkilerin uçucu yağlarının neoscytalidium dimidiatum'a karşı antifungal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antifungal activities of essential oils of some medicinal and aromatic plants against neoscytalidium dimidiatum
  1. Tez No: 973428
  2. Yazar: ELİF UNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ GÜLER GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bazı tıbbi ve aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağların Neoscytalidium dimidiatum'a karşı antifungal etkilerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Denemelerde Origanum onites L. (Kekik), Salvia officinalis L. (Adaçayı), Rosmarinus officinalis L. (Biberiye) ve Melissa officinalis L. (Oğul otu) bitkilerine ait uçucu yağlar kullanılmıştır. Uçucu yağlar farklı konsantrasyonlarda (0, 2, 4, 8, 16, 32 ve 64 µL) in vitro ve in vivo koşullarda uçucu yağların farklı konsantrasyonları (1,4; 1,6; 1,8; 2; 3,2; 4; 5,6; 6,4; 8; 10; 16 µL) ile test edilmiştir. Elde edilen bulgular, in vitro deneylerde özellikle Origanum onites L. (Kekik), ve Melissa officinalis L. (Oğul otu) uçucu yağlarının yüksek konsantrasyonlarda (≥ 32 µL) N. dimidiatum gelişimini belirgin şekilde inhibe ettiğini ortaya koymuştur. Buna karşın, Salvia officinalis L. (Adaçayı) ve Rosmarinus officinalis L. (Biberiye) uçucu yağlarının antifungal etkilerinin sınırlı olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda, bazı uçucu yağların Neoscytalidium dimidiatum'a karşı etkili bir biyolojik mücadele ajanı olabileceği, bu etkinin doza bağlı olarak arttığı ve kimyasal fungisit kullanımının azaltılmasına katkı sağlayabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the antifungal activities of essential oils obtained from some medicinal and aromatic plants against Neoscytalidium dimidiatum. Essential oils of Origanum onites L. (Thyme), Salvia officinalis L. (Sage), Rosmarinus officinalis L. (Rosemary) and Melissa officinalis L. (Melissa officinalis) were used in the experiments. Different concentrations of essential oils (0, 2, 4, 8, 16, 32 and 64 µL) were tested in vitro and in vivo. Different concentrations of essential oils (1.4; 1.6; 1.8; 2; 3.2; 4; 5.6; 6.4; 8; 10; 16 µL) were tested. The findings revealed that in vitro experiments indicated that high concentrations (≥ 32 µL) of essential oils, particularly those from Origanum onites L. (Thyme) and Melissa officinalis L. (Melissa officinalis), significantly inhibited the growth of N. dimidiatum. However, the antifungal effects of essential oils from Salvia officinalis L. (Sage) and Rosmarinus officinalis L. (Rosemary) were limited. The study concluded that some essential oils may be effective biological control agents against Neoscytalidium dimidiatum, with this effect increasing with dose and potentially contributing to the reduction of chemical fungicide use.