Somali ve Türkiye sağlık sistemleri performans değerlendirilmesi
Somalia and Turkey health systems performance evaluation
- Tez No: 973503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİDE SEVİL TÜLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık sistemlerinin temel hedefi, halkın sağlık düzeyini iyileştirmek, sağlık hizmetlerine erişimi artırmak ve finansal adaleti sağlamaktır. Ülkelerin sağlık sistemleri, sosyo-kültürel ve demografik yapılarına göre farklılıklar gösterse de bu ortak amaçlara ulaşmak için çeşitli stratejiler ve politikalar geliştirmektedir. Son yıllarda artan veri erişilebilirliği, uluslararası düzeyde sağlık sistemlerinin karşılaştırılmasını kolaylaştırmış ve bu alandaki analizlerin derinleşmesini sağlamıştır. Bu bağlamda sağlık sistemleri performans ölçme ve değerlendirme yaklaşımları, dünya genelinde sağlık reformlarının ve sağlığa yönelik tutumların değişim gösterdiği bir dönemde giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu tezde kullanılan yöntem, karşılaştırmalı analiz yaklaşımını benimsemekte olup Somali ve Türkiye sağlık sistemlerinin performansını değerlendirerek her iki ülkenin sağlık sistemleri yapısını, sağlık politikalarını, sağlık hizmetlerinin sunumunu ve sağlık sistemlerinin genel işleyişini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, sağlık sistemlerinin finansman harcamaları, sağlık hizmetlerine erişim, sağlık göstergeleri, sağlık altyapısının mevcut durumu, sağlık insan gücü e sağlık sonuçları gibi temel bileşenlere odaklanacaktır. Ayrıca, sağlık hizmetlerinin kalitesini etkileyen sosyal, ekonomik ve kültürel faktörler de incelenerek sağlık sistemi performanslarını artırmaya yönelik politika önerileri sunmayı hedeflemektedir. Araştırmanın bulguları, Türkiye sağlık sisteminin reformlar sayesinde önemli ilerlemeler kaydettiğini, özellikle sağlık hizmetlerine erişimde ve halk sağlığına yönelik yapılan yatırımlarda belirgin bir gelişme olduğunu ortaya koymaktadır. Öte yandan, Somali'nin sağlık sistemi, büyük zorluklarla karşı karşıya kalmaya devam etmekte, altyapı eksiklikleri, sağlık hizmetlerine düşük erişim ve yetersiz sağlık harcamaları ve sağlık personeli gibi sorunlar, hizmet kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The main goals of health systems are to improve the health status of the population, expand access to health services, and ensure financial equity. Although the health systems of countries differ based on their socio-cultural and demographic structures, they develop various strategies and policies to achieve these common objectives. In recent years, increased data accessibility has facilitated international comparisons of health systems and deepened analyses in this field. In this context, approaches to performance measurement and evaluation have gained growing importance during a period of global health reforms, when attitudes towards health are changing worldwide. The methodology of this thesis adopts a comparative analysis approach, aiming to evaluate the performance of the health systems of Somalia and Turkey, and to analyze their structure, policies, healthcare delivery, and overall functioning. The study focuses on key components such as health system financing, access to healthcare, health indicators, healthcare infrastructure, healthcare workforce, and health outcomes. Furthermore, the social, economic, and cultural factors influencing the quality of healthcare services are examined, with the goal of offering policy recommendations to enhance health system performance. The findings of the research reveal that Turkey's health system has made significant progress due to its health reforms, particularly in terms of access to healthcare and investments in public health. On the other hand, Somalia's health system continues to face major challenges, including infrastructure deficiencies, limited access to healthcare services, low health spending, and an inadequate workforce, all of which undermine service quality.