Filistin bağımsızlık mücadelesi lideri Kudüs Müftüsü Hacı Emin el-Hüseyni
Leader of the palestinian independence struggle, Mufti of Jerusalem Haji Amin al-Husseini
- Tez No: 973508
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Siyasal Bilimler, History, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kudüs ve Filistin Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Filistin tarihinin en kötü zamanları 1917'de son bulan I. Dünya Savaşı neticesinde İngilizlerin işgaline girmesiyle başlamıştır. Aynı durumda olan birçok Arap ve İslam ülkelerinde İngiliz sömürgesine karşı direnişlerin sembol isimleri ortaya çıkmıştır. Bu isimlerden biri de 1919-1974 arası Filistin tarihinde ortaya çıkan, Filistin bağımsızlık mücadelesi lideri, Kudüs Müftüsü Hacı Emin el-Hüseyni'dir. Bu tezde, Hacı Emin el-Hüseyni'nin hayatı, siyasi konumu ve sürdürdüğü mücadelesi incelenecektir. Kudüs müftüsü'nün Filistin bağımsızlık mücadelesine olan etkileri ve özellikle 20. yüzyıl boyunca Filistin tarihinde bıraktığı dini, milli, fikri, cihadi ve siyasi izlerinin analizi amaçlanmaktadır. Hacı Emin'in özellikle Filistin'de, Arap dünyası ve İslam âleminde sürdürdüğü bağımsızlık hareketlerindeki rolü, ideolojik ve siyasi motivasyonlar incelenerek ele alınacaktır. Araştırmada; el-Hüseyni'nin aile kökenlerini, yetişmesini, Filistin mücadelesine girişini, Filistinlileri birleştirme çabasındaki motivasyonunu, Arap milliyetçiliği ve İslam inancı ile olan bağlarına değinilecektir. Filistin'de Siyonistlere ve İngilizlere karşı her türlü mücadelesi, I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşındaki rolü, kurduğu sivil yapıları ve silahlı grupları, İzzettin el-Kassam ve Müslüman Kardeşlerle olan ilişkileri, İngilizlerin sunduğu Filistin'i bölme planlarına karşı gösterdiği reaksiyonları ele alınacaktır. İngilizlere karşı Nazi Almanyası ve Faşist İtalya ile olan ittifakı ve Yahudilerin katledilmesi konusunda kendisi ile ilgili gündeme getirilen iddialar ortaya koyulacaktır. Bütün Süreç içerisinde bazı Müslümanlar ve düşmanları tarafından kendisine yöneltilen eleştiriler cevap bulacaktır. İlk kez kurulacak olan tam bağımsız Filistin için gösterdiği çabaları merkeze alarak hayatının tüm yönleri anlatılacaktır. Bu tez, Filistin'in İngilizler tarafından işgal edilmesinden başlayarak, vefatına kadar Hacı Emin el-Hüseyni'nin ilan ettiği tam bağımsız Filistin Devleti mücadelesini ortaya koymayı hedeflemektedir. Böylelikle Filistin tarihinde tartışmasız olarak ilk bağımsızlık lideri olan Kudüs Müftüsü Hacı Emin el-Hüseyni hakkında literatüre yeni bir bakış açısı sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The worst times in Palestinian history began with the British occupation as a result of World War I, which ended in 1917. In many Arab and Islamic countries experiencing the same situation, symbols of the resistance against British colonialism emerged. One of these names is Haj Amin al-Husseini, the Mufti of Jerusalem and leader of the Palestinian independence struggle, who emerged in Palestinian history between 1919 and 1974. This thesis will examine the life, political position and struggle of Haj Amin al-Husseini. The aim is to analyze the influence of the Mufti of Jerusalem on the Palestinian independence struggle and the religious, national, intellectual, jihadist and political traces he left in Palestinian history, especially throughout the 20th century. Haj Amin's role in the independence movements he led in Palestine, the Arab world and the Islamic world, will be addressed by examining his ideological and political motivations. In the research; Al-Husseini's family origins, upbringing, entry into the Palestinian struggle, his motivation for uniting Palestinians, and his ties to Arab nationalism and Islamic faith will be explored. His struggle against Zionists and the British in Palestine, his role in World War I and World War II, the civilian organizations and armed groups he established, his relations with Izz ad-Din al-Qassam and the Muslim Brotherhood and his reactions to British plans to partition Palestine will be examined. Allegations against him regarding his alliance with Nazi Germany and Fascist Italy against the British and the massacre of Jews will be revealed. Throughout this process, criticisms leveled against him by some Muslims and his enemies will be addressed. All aspects of his life will be recounted, focusing on his efforts for the establishment of a fully independent Palestine, the first of its kind. This thesis aims to reveal the struggle for a fully independent Palestinian State declared by Haj Amin al-Husseini, from the British occupation of Palestine until his death. Thus, a new perspective will be presented to the literature on the Mufti of Jerusalem, Haj Amin al-Husseini, who is unquestionably the first independence leader in Palestinian history.