1840-1841 tarihli 2237 numaralı Merzifon kazâsı Müslim Nüfus Defteri- tahlil ve transkripsiyonu
Merzifon district Muslim Population Book no. 2237, dated 1840-1841- analysis and transcription
- Tez No: 973509
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
XIX. yüzyılda Merzifon Kazâsı, Sivas Eyaleti'nin Amasya Sancağı'na bağlıdır. Daha önce pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Merzifon, gerçek kimliğini Osmanlı Devleti döneminde oluşturmuştur. Asıl kalkınma ve gelişimini ise XVII. yüzyılda gerçekleştirmiştir. Dânişmendliler dönemiyle başlayan Türk-İslam geleneği, günümüze kadar kesintisiz bir şekilde devam etmiştir. XIX. yüzyılın ilk nüfus sayımı 1831 yılında yapılmıştır. Osmanlı Devleti, askere alınacak ve vergi verecek kişileri tespit edebilmek amacıyla nüfus sayımlarını uygulamıştır. Sayımlara ilk olarak Anadolu ve Rumeli bölgelerinde başlanmıştır. Bunun nedeni, Osmanlı Devleti'nin en geniş topraklarının bu bölgelerde bulunmasıdır. Çalışmaya konu olan 2237 numaralı Merzifon Müslim nüfus defteri de 1256 (1840/1841) yılında düzenlenmiştir. Sivas eyaleti, Amasya Sancağı, Merzifon Kazâsı Müslim nüfus defteri, Devlet Arşivleri Başkanlığında Osmanlı Arşivine bağlı NFS d. koduyla yer almıştır. 19x53 ebadında olan defter, 99 varaktan oluşmakta olup, siyah ve kırmızı mürekkep birlikte kullanılarak yazılmıştır. Kazâya bağlı 28 köyde toplam 1715 kişinin yaşadığı tespit edilmiştir. Defterde kişilerin aile isimleri, adları, eşkalleri, göç durumları, meslekleri ve yaşları yer almıştır. En fazla nüfusa sahip köy Belvar olup, onu sırasıyla Narınca, Alala ve Zoğu köyleri takip etmiştir. Köylerde en sık rastlanan isimler ise Ali, Ahmed, Hasan, Hüseyin ve Muhammed olmuştur. Nüfusun büyük bir kısmı 0-9 ve 10-19 yaş aralığında yoğunlaşmıştır. Eşkâl kayıtlarında en sık belirtilen fiziksel özellik boydur. Bunu, sırasıyla sakal, bıyık ve şabb-ı emred ifadeleri izlemiştir. 2237 numaralı defterin incelenmesiyle, Merzifon köylerinde yaşayan insanların sosyal ve ekonomik durumlarına dair bilgiler elde edilmiş; böylece Merzifon'un toplum ve nüfus yapısına ışık tutulmuştur. Elde edilen verilerle, önceki çalışmaların eksik bıraktığı noktalar tamamlanarak literatüre katkı sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the XIXth century, Merzifon Kazâsı was part of the Amasya Sanjak of Sivas Province. Merzifon, which had been home to many civilizations before, formed its true identity during the Ottoman Empire. It realized its real development and progress in the seventeenth century. The Turkish-Islamic tradition, which started with the Dânişmendliler period, has continued uninterruptedly until today. The first census of the XIXth century was conducted in 1831. The Ottoman Empire implemented population censuses in order to determine the people who would be recruited and taxed. The censuses were first started in Anatolia and Rumelia regions. The reason for this is that the Ottoman Empire had the largest territories in these regions. The Merzifon Muslim population book numbered 2237, which is the subject of this study, was organized in 1256 (1840/1841). The Muslim population book of Sivas province, Amasya Sanjak, Merzifon Kazâsı was included in the Ottoman Archives under the code NFS d. in the State Archives Directorate. The book, which is 19x53 in size, consists of 99 entries and is written in black and red ink. A total of 1715 people were found to live in 28 villages of the kaza. Family names, names, descriptions, migration status, occupations and ages of the people were included in the book. The village with the largest population was Belvar, followed by Narınca, Alala and Zoğu. The most common names in the villages were Ali, Ahmed, Hasan, Hüseyin and Muhammed. The majority of the population was concentrated in the 0-9 and 10-19 age brackets. The most common physical characteristic mentioned in the description records is height. This was followed by beard, mustache and shabb-ı emred, respectively. The analysis of Book 2237 provides information on the social and economic status of the people living in the villages of Merzifon and sheds light on the social and population structure of Merzifon. With the data obtained, it was tried to contribute to the literature by completing the points left incomplete by previous studies.